Çanakkale Kültür ve Turizm

Çanakkale, yıllar boyunca farklı toplumların egemenliğinde kalmış, gerek mimarisinde gerek yaşamda onlardan izler taşımaktadır. 70’li yıllardan itibaren ile yapılmaya başlayan ticarî yatırımlarla ildeki geleneksel toplum yapısı yerini hızla modernize olmuştur. Ticarî yatırımlarla ile ulaşım kolaylaşmış ve şehrin görünümünün değişmesi böylece başlamıştır. Bugün Çanakkale Türkiye’nin en modern çevrelerindendir.

 Geniş kaldırımları, temiz caddeleri, bakımlı binaları ile örnek bir şehirdir. Henüz altyapısı tam oturmamışsa da kültürel anlamda Çanakkale ili Türkiye’de önde gelen illerindendi. Toplumda çekirdek aile yaygındır. Toplum, Pomaklar,Yörükler,Türkmenler,Balkan göçmenleri ve az sayıda Kumluk Türkleri ,Çerkez ve Boşnaktan oluşur. Halk etnik yapıya göre ayrılmamış birlik içinde yaşamaktadır. Fakat her toplum kendi kültürel yapısını korur. İl ve ilçe merkezlerinde büyük ölçüde modern giyim örnekleri benimsenmiştir. Kırsal kesimden gelen bayanlar, beyaz Yemenî adı verilen eşarp ve şalvar ile siyah naylonumsu kumaştan pardesü giyerler, kırsal kesim erkeklerinde ise baskın giyim türü, pantolon, ceket ve kaskettir. Yörede erkeklerin şalvar giydiği pek görülmez. Yöre mutfağı ise birbirinden lezzetli tatlara sahiptir.

Çanakkale ili sahip olduğu doğal ve kültürel değerler yönünden gerek yerli ve gerekse yabancılara hitap edecek zenginlikte kaynaklara sahiptir. Doğal değerleri içersinde öncelikle, henüz yoğun yapılaşma ve kirlilik faktörleri ile bozulmamış deniz kıyıları, ormanları, termal kaynakları ve temiz hava iklim özellikleri; kültürel değerleri içersinde, Milli Tarihimizde ve Dünya Harp Tarihinde önemli ve özel bir yer işgal eden Çanakkale Savaşlarının anıları, Çok eski uygarlık dönemlerinden günümüze kalan arkeolojik yeraltı ve yerüstü varlıkları, sahip olduğu turizm potansiyelinin temelini oluşturmaktadır. İlimizin sahip olduğu doğal ve tarihi çevrenin turizm sektörü içerisinde yeterince değerlendirildiğini söylemek mümkün değildir.
Bu katogotide Çanakkale İlinin Kültür ve Turizmi hakkında bilgiler verilecektir.Bugüne kadar yüklenen bilgiler aşağıda gösterlmektedir.Diğer bilgiler en kısa zamanda yüklenecektir.

Çanakkale Anıt ve Şehitlikler
Çanakkale Antik Kentler
Çanakkale Kaleleri
Çanakkale Kaplıcaları
Çanakkale Müzeleri
Çanakkale Tarihi Camiler
Çanakkale Tarihi Köprüler
Çanakkale Termal Turizm Merkezleri
Çanakkale Yabancı Anıt ve Mezarlıklar
Kaz Dağı
Truva Antik Şehri

Bu yazı ile ilgili aramalar
  • kültür ve turizm ile ilgili yazılar
  • çanakkale kültürel özellikleri
  • çanakkale\nin kültürel özellikleri
  • kültür ve turizm ile ilgili yazı
  • çanakkalenin kültürel özellikleri
  • kültür ve turizm yazı
  • çanakkale kültürü
  • çanakkale kültür
  • çanakkale kültürü hakkında bilgi
  • çanakkale turistik yerleri hakkında bilgi

Hakkında: admin