Site Rengi

24.10.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

05 Temmuz 1983 Biga Depremi

05 Temmuz 1983 Biga Depremi

Saat (UTM) 12:01:27
Enlem (N) 40.33
Boylam (E) 27.21
Derinlik (Km) 7
Ms : 6.1
Yer : Biga

Bayülke ve dig. (1983) depremin etkilediği alanın genellikle Neojene ait formasyonlarla kaplı olduğunu bildirmektedirler. Biga ile Gönen arasında konglomera, kumtaşı ve killerden oluşan kalın bir seri uzanır. Bunun altında ise andezit bulunaktadır. Depremde hasar gören yerleşim birimleri, Biga ilçesi başta olmak üzere Egridere, Gümüşçay, Çınarköprü, Kaldırımbaşı, İskender, Gemicikiri, Sarısavat, Akyaprak köyleri ile Kocaçay köprüsüdür. Biga’da hasar, baca kapaklarının düşmesi, betonarme duvarlarda dolğu ile çerçeve arasında hafif çatlaklar şeklinde olmuştur. Halk Bankası yapısında özellikle zemin katta hasar çoktur. Köylerdeki hasar genellikle farklı malzeme kullanılarak yapılmış evlerde (örneğin kerpiç ve tuğla gibi) duvar köşelerinde ayrılmalar, minarelerde egilmeler, duvarlarda çapraz çatlamalar şeklindedir. Kocaçay köprüsünün tabliyesi dolğuya çarparak hasar yapmış, bir miktar malzeme dereye çökmüstür. Köprünün batı ucunda az eğimli bir kıvrımla, ırmak kenarına paralel uzanan kırıklar oluşmuştur. Bu depremde 5 kişi ölmüş, 25 kişi yaralanmıştır.Tarih : 05.07.1983

Biga’da şiddetI MMS =V-VI, Egridere VI-VII, Gümüşçay’da VI-VII, Çınarköprü VI-VII, Kaldırımbaşı, İskender, Gemicikiri, Sarısavat, Akyaprak köylerinde V dir (Şekil 1).

Alsan ve dig., (1983) ve Kıyak (1986) bu depremin P dalgasi ilk hareket odak mekanizmasi çözümünü yapmışlardır. Kıyak (1986)’in bulduğu çözüm diyagramı Şekil 2 de verilmiştir. Depremin faylanma mekanizmasını ters faylanma olduğu anlaşılmaktadır. Art sarsıntıların kuzeye doğru yayılması göz önüne alınarak (Alsan ve dig., 1983), eğim yönü KB100B derece olan düzlem, fay düzlemi olarak benimsenebilir.

Kaynak : http://www.ibb.gov.tr/sites/akom/documents/biga_dep.html

Google Aramaları:

  • 1983 biga depremi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica