Site Rengi

25.10.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

18.03.1953 Yenice – Gönen Depremi

18.03.1953 Yenice – Gönen Depremi

Tarih :18.03.1953
Saat (UTM) :19:06:13
Enlem(N)40.00
Boylam(E)27.30
Derinlik(km) 40-50
Ms :  7.2
Yer :Çanakkale Yenice- Balıkesir-Gönen
Pınar (1953), bu deprem sonucunda 30,000 km2 lik bir alanda hasar ve tahribat oluştuğunu belirtmiştir. 8,000 den çok yapı yıkılmiış ya da ağır hasarla karşı karşıya kalmıştır. Bir o kadar yapı da hafif hasar geçirmiştir. 211 okul, 176 resmi bina, 27 cami yıkılmış, toplam 250 kişi yaşamını yitirmiştir. Çanakkale yarımadası, Anadolu’nun kuzeybatı kesimi, Marmara ile kuzey Ege arasında yer alan civar bölgeler depremden az ya da çok etkilenmiştir. Pınar (1953), oluşan deprem fayının uzunluğunun 80 km den çok olduğunu, Çan’ın güneyindeki dağlardan başlayıp Manyas gölünün güneyindeki tepelerde kaybolduğunu belirtmektedir. Yenice, fay zonu yakınında ve bir çakıl konisi üzerinde kurulmuş bulunmaktadır. Bu nedenle hasar çok şiddetli olmuş 450 evden 420’si ağır hasar görmüş, 1700 kişiden 192’si yaşamını yitirmiştir. Gönen’de 16 kişi ölmüş, 2,449 yapıdan 738’i ağır hasara uğramış ya da önemli hasar geçirmiş ve 570 ev de de az hasar gözlenmiştir.

Deprem fayından 60 km uzaklıklardaki eski dere ve göl yataklarındaki tortullarda ve özellikle Manyas gölünün batı kıyılarında sıvılaşma olaylarına rastlanmıştır.

Roesli (1953), bu depremle ilgili olarak Yenice ile Gönen arasında bir fay oluştuğunu bildirmektedir. Bir çok yerde gözlenen atım, sağ yönlü dogrultu atımlıdır. Muratlar yakınında bir yol güneybatıya doğru 1.5 m yer değiştirmiştir. Yenice vadisinde yer değistirme daha büyüktür. Balıkesir’den Çanakkale’ye giden ana yol, Yenice’nin doğusunda 107 ve 108’inci km’lerde, 108’nci km’nin yaklaşık 200 m doğusunda kesilmiştir. Küçük bir açı oluşması yüzünden atımı net olarak ölçmek güçleşmiştir. Bununla beraber atım 2.5-3 m kadardır. Atım Yenice’nin doğusunda 3.5 m ve başka bir yerde 4.3 m ölçülmüştür. Yer degiştirmenin yönü her yerde aynıdır.

Depremde oluşan kırığın dogrultusu doğu-kuzeydoğu olup belirgin bir sağ yönlü dogrultu atım hareketi gösterir. Fay boyunca düşey seviye farkları gözlenmiş olmasına karşın, bazen güney, bazen kuzey blogun düşmüş olarak gözükmesi bunun gerçek bir düşey atım olmadıgını, sahanın engebeli oluşundan ileri geldigini gösterir. Fayın doğrultusu dağ oluş eksenlerine uyum göstermemektedir. Ancak her iki uçta da doğu-batı doğrultusunu alır. Ayrıca, yöredeki jeolojik birim dokanakları ile de ilişkisizdir. Yer yer Neojeni, tortul kütleleri ve granitleri keser. Bu nedenle faylanmanın eski jeolojik olaylardan bağımsız olduğu söylenebilir. Yazarın belirttiğine göre bu depremden sonraki 2 ay içinde, Kandilli Rasathanesi 600 artçı sarsıntı kaydetmiştir. Depremde en çok hasara ugrayan yerler, Yenice ve Gönen ilçe merkezleridir. Bir kaç yapı dışında diğerleri ağır hasara ugramıştır. Çok ilginç olaylardan biride, fayın üzerinde bulunmasına karşın, önemli hasar görmeyen kerpiç bir evdir. Fay zonu Yenice’nin güneyinden geçmektedir. Bu zondaki şiddetin I MMS =X değerini aştığı söylenebilir. Gönen’de hasar biraz daha azdır, ancak büyük köprü tümüyle yıkılmıştır.Alüvyon zeminde kurulmuş olan Gönen’de de şiddetI MMS =X derecesindedir. Ortaokulun beton çatısı etkilenmemiş, duvarları çatlamış, camları kırılmış ve sıvaları dökülmüştür. Kötü yapılmış olan Çarşı Cami tümüyle yıkılmıştır. Betonarme olan Tekel binası az hasar görmüştür. İlkokul binasi ile Kaymakamlık’ta çaprazlama kesilen duvar çatlakları oluşmuştur. 14’üncü yüzyıldan kalan Kurşunlu Cami’si de iyi yapılmış olmasına karşın ağır hasara uğramıştır. şehrin biraz kuzeybatısındaki kaplicanın yeni binasında hasar yoktur. Gönen çayı üzerindeki modern köprüde hasar görülmemiştir. Gönen’in yakın çevresinde ve Yenice’nin batısında fayın iki yanında dar bir zondaI MMS =IX-X şiddeti gözlenmiştir. Bu zon doğuya doğru Küpçüktü ve Doğancı köylerini de kapsayarak devam eder.I MMS =VIII ile IX şiddet zonu Manyas bölgesini, Darıca’daki Kocaçay vadisinin aşağı bölümünü, fayın kuzeybatısındaki dağlık bölgeyi, güneyindeki Hamdibey bölgesini ve Üçkaragaç, Çırpıcılar ve Pazarköy’ü içine alır.I MMS =VII ile VIII zonu ise, genellikle batıda Ezine, doğuda Karacabey ve güneyde Balya’yı içine alan yaklaşık üçgen biçiminde bir bölgedir. Diğer bir VIII şiddet zonu da Erdemit körfezinde ortaya çıkmıştır. Edremit körfezi çevresindeki köylerde önemli derecede hasar saptanmıştır. Erdemit içinde pek önemli hasar olmamış, Burhaniye’de ise Hükümet binasini ortadan kesen batı-kuzeybatı ile doğu- güneydoğu doğrultulu bir kaç km uzunlukta çatlak zonu oluşmuştur

Ayvalık’ta hasar vardır. Yerel birI MMS =VIII şiddet merkezi de Midilli adasında ortaya çıkmıştır. Deprem, Edirne, İstanbul, Adapazarı, Bursa, Balıkesir, Dikili, Foça ve Karaburun’da VI, İzmir’de ise V ile VI şiddetinde algılanmıştır (Şekil 1).

Bursa’da sinemada panik olmuştur. P dalgası ilk hareketine göre elde edilen odak mekanizmasi çözümüne göre (Şekil 2). Sahada yapılan gözlemlerle uyumlu olarak bir miktar düşey atımı (ters) vardır.

Kaynak :http://www.ibb.gov.tr/sites/akom/documents/yenice_gonen_dep.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica