Site Rengi

26.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. yıl dönümü

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. yıl dönümü

18 Mart Şehitler Günü

 
18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. yıl dönümü 12-21 Mart 2014  günleri arasında kültürel, sanatsal, sportif faaliyetlerle kutlanacak.

Çanakkale Geçilmez
Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99’ncu ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü kutlamaları 12 Mart Çarşamba günü 10.00’da Çimenlik Kalesi’ndeki törenle başlayacak. Devlet ödünç madalyası takdimlerinin ardından, Çanakkale Savaşı ve Kuva-i Milliye’nin Doğuşu yağlı boya resimleriyle, PTT Genel Müdürlüğü’nün organize ettiği Çanakkale Savaşı’na ait pullar sergilenecek. Aynı gün Çanakkale Evi’nde Çanakkale Savaşları belgesel film gösterilecek. Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda İzmir Devlet Tiyatrosu’nun ‘Üç Destan’ adlı oyunu sergilenecek. 13 Mart Perşembe günü Osmanlı arşivinde yer alan belgelerden oluşan Çanakkale Savaşları sergisi açılacak. Akşam da Troya Kültür Merkezi’nde Bedirhan Gökçe konser verecek.

Geriye Dönmeyi Asla Düşünmediler
Kutlamalar çerçevesinde, Gelibolu Yarımadası’ndan alınan vatan toprağı, Çanakkale Boğazı’nın suyu ve Türk bayrağından oluşan kutsal emanetler, 14 Mart Cuma günü Sabah düzenlenecek törenle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e iletilmek üzere yola çıkarılacak. 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi Koşusu ve Halk Yürüyüşü’nün startını Çanakkale Valisi Ahmet Çınar saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’ndan verecek. Aynı gün Çanakkale Ruhu resim sergisi açılacak, Deniz Zaferi konseri düzenlenecek. 15-16-17 mart günlerine sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikler damgasını vuracak. 18 Mart Salı sabahı Şehitler Abidesi’nde,Çanakkale Kent merkezi ve Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki törenler olacak.
Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’nda 08.30’da Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başlayacak törenler daha sonra İskele Meydanı’nda devam edecek. 09.00’da Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Belediye Başkanı  Ülgür Gökhan ile Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin’in, Çanakkale Altın Madalyası’nı Türk bayrağına takmasının ardından şehitler için saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okunacak. Konuşmaların ardından, halk oyunları ve resmi geçi ile buradaki tören sona erecek.
Gelibolu Yarımadası’ndaki tören saat 13.00’te Hisarlıktepe Mevkii’ndeki Şehitler Abidesi’nde düzenlenecek. Konuşmaların ardından şehitlik defteri imzalanarak, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait unsurların Çanakkale Boğazı’nda yapacağı resmi geçit izlenecek. Solo Türk gösterisi ardından şehitler için dua okunarak, yapılacak şehitlik gezisi ile törenler son bulacak. Deniz Zaferi kutlamaları 21 Mart Cuma gününe kadar çeşitli aktivitelerle devam edecek.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 99 uncu yıldönümü Çanakkale  etkinliklerini gün ve saat olarak incelemek için tıklayınız.

18 MART 2014 GÜNÜ YAPILAN TÖRENLER

99 YIL

18 Mart Stadyumunun bakıma alınması sebebiyle bu yıl törenler Valilik önünde gerçekleştirildi.

mehteran

Mehteran bölüğünün konserinin ardından Çanakkale şehrine verilen altın madalyanın bayrağa tokası, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile devam etti. Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Çanakkale Boğaz Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin’in günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalarının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir konuşma yaptı. Yapılan konuşmalardan sonra ise folklor gösterisi ve resmi geçit yapıldı.

Çanakkale il merkezindeki törenin ardından ise Şehitler Abidesi’nde ayrı bir tören daha düzenlendi. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Nejdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük, Milletvekilleri, üst düzey bürokrat ve kalabalık bir halk topluluğu katıldı.

Tuğgeneral İsmail GürgenTuğgeneral İsmail Gürgen
Tuğgeneral İsmail Gürgen

Törende 18.Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Gürgen ile Başbakan Recep Tayyip  Erdoğan birer konuşma yaptılar.

Tuğgeneral İsmail Gürgen

Daha sonra Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait Savaş gemilerinin resmigeçidi izlendi. Hava Kuvvetlerine ait Solo Türk Gösterisinin ardından Şehitlik ziyareti yapılarak sembolik şehit mezarlarına karanfil bırakıldı.

karanfil

Hafızların Kur’an-ı Kerim tilavetini  dinledi. Daha sonra Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez hatim duası yaptırdı.

18 mart dua
18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. yıl dönümü  törenlerinden Videolar

18 Mart Töreni Saygı Duruşu ve Istiklal Marşımızın Okunması

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın 18 Mart Törenindeki Konuşması

Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin’in 18 Mart Törenlerindeki Konuşması

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar’ın 18 Mart Törenlerindeki Konuşması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 18 Mart Törenlerindeki konuşması (Çanakkale Kordon)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 18 Mart 2014 günü Çanakkale Şehitliğinde Yaptığı Konuşma

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica