Site Rengi

01.10.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101.yıldönümünü törenlerle kutlandı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101.yıldönümünü törenlerle kutlandı

Cumhuriyet Meydanında Düzenlenen Tören:
18 mart 2016 Çanakkale

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101.yıldönümünü törenleri Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başladı. Törende, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Vali Hamza Erkal, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu.

Çenekler

Şehitleri selamlamak için TCG Barbaros firkateyninden 21 pare top atışı yapıldıktan sonra tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla son buldu.

Çanakkale 18 Mart Stadyumunda düzenlenen tören:
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda bakanın da katılımıyla 18 Mart Stadı’nda düzenlenen törende Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından 1994 yılında Çanakkale şehrine verilen ve üzerinde “Çanakkale Geçilmez” yazılı altın madalyalı Türk bayrağına taktı. Ardından saygı duruşu eşliğinde İstiklal Marşı söylendi.

2 öğrenci tarafından şiir okundu. Törende Çanakkale Belediye Başkanı, Çanakkale Valisi,Boğaz ve Garnizon Komutanı ile Cumhurbaşkanımız birer konuşma yaptılar.

dua şiiri

Törende İmam Hatip Lisesi öğrencisinin okuduğu Arif Nihat Asya’ya ait “Dua” şiirinde  başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere çok kişi  duygulandı ve gözyaşlarını tutamadı.

Resmi geçit, Mehtaran ve Halk Oyunları gösterisi yapıldı.
Çanakkale Şehitler Abidesi’nde Düzenlene tören:
Çanakkale Zaferi’nin 101. yılı kapsamında Gelibolu Yarımadası’ndaki şehitler abidesinde tören düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanı sıra bazı bakanlar, milletvekilleri, şehit yakınları ve gaziler katıldı. Türkiye Cumhuriyeti adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk Anıtına çelenk koymasıyla başlayan program, saygı atışının yapılması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti.
Türk Silahlı Kuvvetleri adına Tuğgeneral İsmail Gürgen’in günün anlamını belirten konuşmasının ardından, Türkiye Cumhuriyeti adına konuşmayı Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yaptı.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve katılımcılar, seyir alanına geçti. Burada Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı yüzer ve uçar unsurlarla Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçar unsurlar geçit yaptı.Çanakkale 18 Mart Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü törenleri kapsamında Deniz Kuvvetlerinin 15 gemisi, 2 denizaltı, 3 deniz karakol uçağı ve 9 helikopter ile tören geçişi gerçekleştirdi.
geçit

Şehitler Abidesi önünden geçiş esnasında, gemilerden, Çanakkale şehitlerini selamlamak amacıyla top atışı yapıldı.Sancak Gemisi TCG Salihreis Fırkateyni Şehitler Abidesi önünde 21 pare top atışı gerçekleştirdi.

Deniz geçiş töreninin ardından Türk Yıldızları gösteri uçuşu yaptı. Nefes kesen hareketleriyle izleyenleri büyüleyen Türk Yıldızlarının gösterisi herkesten büyük alkış aldı.

Türk Yıldızları

Ardından şehitliğe giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, anı defterini imzaladıktan sonra Kuran-ı Kerim tilaveti dinledi. Şehitlikte edilen duanın ardından Cumhurbaşkanı tarafından şehit mezarlarına karanfil bırakıldı.

karanfil

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 101. Yılı tören programı, il merkezinde gerçekleştirilecek etkinliklerle devam edecek. Çanakkale il merkezinde şehitler için Şehitler Camii’nde Mevlid-i Şerif okunacak.Konser ve gösterilerin yanı sıra, 19.30’da fener alayı, 20.15’te ise havai fişek gösterisi yapılacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica