Site Rengi

21.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Seddülbahir Kahrmanı Biga’lı Mehmet Çavuş Çanakkale İli  Biga  İlçesi Bahçeli Köyü’nde mezarı başında dualarla anıldı, Bigalı Mehmet Çavuş için adını taşıyan Savaş Galerisinde de anma töreni düzenlendi.

Biga Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, İl Jandarma Komutanı Necmi İnce, Bahçeli köyü muhtarı Turhan Özarı, Mehmet Çavuş’un torunu Mehmet Tabakoğlu, vatandaşların katıldığı anma programında konuşan Vali Hamza Erkal, 12 Mart tarihi itibariyle 18 Mart Deniz Zaferi kutlamalarının başladığını, 12 Mart tarihinin aynı zamanda İstiklal Marşımızın kabul tarihi olduğunu belirtti. Seddülbahir’de inanılmaz kahramanlıklar gösteren Bigalı Mehmet Çavuş’a devletin sahip çıkarak aylık bağlamak istediğini ancak Mehmet Çavuş’un ret ederek mütevazı bir hayat sürüp 1964 te ahirete intikal ettiğini söyledi.

“İşte bizler böyle kahraman insanlar sayesinde bu topraklarda özgür yaşıyoruz bu yüzden minnet borcumuzu asla unutmamalıyız.” diyen Vali Hamza Erkal, Kurtuluş Savaşında herkesin canı gönülden savaşarak vatanı kurtardığını vurguladı. “Onu için Çanakkale Savaşı bu ümidin meşalesinin yakıldığı savaş olması hasebiyle çok önemlidir. Çanakkale Ruhu işte bizim memleketimizi ayakta tutan ruhtur. Sadece Anadolu’yu kurtarmak için değil bütün İslam Âleminin ayakta kalabilmesi için bütün her yerden insanlar gelmiştir.” diyen Vali Hamza Erkal, “Bize saldıran muazzam güç karşısında bizim gücümüz iman gücüydü. Çünkü bizim insanımız orada vatan için Allah için savaştı. Vatan sevgisi imandandır vatanı kaybettiğin an her şey kaybolmuş demektir. Savaş yaşayan Suriye’de vatanın ne hale geldiğini onların yaşadığı ıstırabı görüyorsunuz. Vatan yok olduğu zaman üzerindeki hiçbir insanın düzgün bir hayat sürmesi mümkün değil. O yüzden insanlarımız orada her şeylerini ortaya koymuşlar. Kimisi şehit olmuş, kimisi gazi olmuş ve hepsi bizler için savaşmıştır. İşte o Çanakkale’deki ruh inşallah bütün memleketimize sirayet eder, bizde bu memlekette huzur barış güven içerisinde yaşarız. Başımızda bir terör belası var bunların tek sebebi Çanakkale ruhunu kavramamış olmalarıdır. Çanakkale ruhu bize birlik beraberlik kardeşlik ruhu üfler. O yüzden biz bunu kaybettiğimiz an, birbirimize düşeriz. Bizim askerlerimiz Doğuda aynı ruhla savaşıyor ve teröristlere hadlerini bildiriyorlar. Bir tane uzman çavuşumuz yaralı polisimize kendini siper edip, onu tankın üzerine çıkardı. Bu ruh elbette ki Çanakkale ruhudur.

Birlik beraberlik kardeşlik ruhudur. Biz bu ruha sahip olduğumuz sürece bu memleket ilelebet payidar kalacaktır. Çanakkale de yazılan o önsöz, Mustafa Kemal gibi bir kahramanı çıkartıp, ondan sonraki süreçte bu milletin kurtuluşu için onu önder yapmıştır. Mehmet Çavuşlar gibi gaziler o savaştan sonra da durmamışlar bütün cephelerde savaşmışlar. Mehmet Çavuş 6 yıl savaşmış. Bigalı Mehmet Çavuş’a bugün minnetimizi göstermek için buradayız. Onlar sayesinde olduğumuzu hiçbir zaman unutmayacağız ve hep onları anacağız, çünkü onlar bizim tarihimiz ve gerçekliğimizdir. Birçok millet bir tarihi olayı olmadığı için efsaneler uyduruyor. Çanakkale’de yenilenler dahi sırf buradan bir milli ruh çıkartmak için tören yapıyorlar. Biz var olduğumuz günden beri binlerce yıldır zaferden zafere koştuk. Her yerde, basılan her toprakta şehidimizin atamızın kanı var. Bundan daha gururlu daha övünülecek bir tarih olabilir mi? Bizim efsanelere ihtiyacımız yok. Sadece ve sadece tarihimize sahip çıkmak gibi bir görevimiz var. Bugün de bu görevimizi yerine getirmek için buradayız. Allah Mehmet Çavuşlar gibi kahramanca savaşanlara rahmet eylesin. Bu anma programını tertip eden herkese çok teşekkür ediyorum. Bize bu toprakları vatan eyleyen şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyorum.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri de verilerek, Bigalı Mehmet Çavuş Savaş Galerisi ve sergisi gezildi.

Kaynak : Çanakkale Valiliği Web Sitesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica