Atatürk'ün Saatinin Parçalandığı Yer


Anafartalar Grup Komutanı Albay Mustafa Kemal 10 Ağustos 1915 günü Saat 04.30’da Conkbayırı’nda ( Conkbayırı Çanakkale İli Eceabat İlçesinde bir mevki adıdır.Bir başka ifadeyle Gelibolu Yarımadası’ndadır)  kırbacı ile taarruz emri verdikten kısa bir süre sonra hrekatı tepe üzerine izlerken bir şarapnel parçası göğsünün sağ tarafına isabet eder.

Şans eseri parçalanan cep saati sayesinde mutlak bir ölümden kurtulur.Alaah bu kahraman vatan evladını Türk Milleti’ne bağışlar Parçalanan cep saatini o günün anısına Liman Von Sanders’e verir.Liman Von Sandres kendi aile armasını taşıyan saatini Mustafa Kemal’e hatıra olarak verir.Conkbayırı^nda Zafer Anıtı’nın önünde 4 mermer top güllesiile işaretlenen yer Mustafa Kemal’in saatinin parçalandığı Yerdir.

Açıklama:

Liman Von Sandres kimdir ?

Liman Von Sanders 1855 yılında Stolp’da dünyaya geldi. 1884 yılında orduya girerek subaylığa başladı. 1911 yılında ise tümgeneralliğe yükseldi. 1913 yılında Türkiye’deki Alman askeri heyetinin başkanı olarak İstanbul’a geldi. Türk hükümeti tarafından orgeneral rütbesiyle Türk ordusuna reform komisyonunda başkanlığını yapmak üzere, karargâhı İstanbul’da bulunan Birinci Kolordu Komutanlığına ve Yüksek Askeri Şûra üyeliğine atandı. 1914 yılında ise Alman ordusunda korgeneralliğe, Türkiye’de mareşalliğe yükseldi. Ayrıca Liman Von Sanders Türkiye’deki Alman Danışma Kurulu Başkanlığının dışında Çanakkale Savaşları’nda Beşinci Ordu’nun komutanlığını da yapmıştır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çanakkale Türk Anıt ve Şehitlikleri

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çimpe Kalesi