Kaz Dağı Su Kaynakları


 Akdeniz ve Ege denizinden gelen lodos rüzgârları Kaz dağı’na her zaman yagıs getirir. Iste bu nedenle yöre adeta su deposudur. Havran çayı, Edremit çayı, Zeytinli çayı, Kızılkeçili çayı, Manastır deresi, Şahin deresi ve mıhlı deresi Edremit körfezine dökülür. Kaz Dağı’nın kuzey yamaçlarından, Yenice’den akmaya koyulan üç sudan en dogudaki Gönen (Homeros’un Aisopos suyu) çayıdır; Erdek körfezine dökülür.

Digeri Kocabas (Granikos) çayıdır ki, daha batidadır. (B. Iskender, Anadolu’da bu çayın kıyılarında Perslere karsı ilk savasını verdi.) Bu çay gider, Karabiga’dan (Priyapos) denize kavusur. En batida bulunan ve Bayramiç ve Ezine’den geçen Karamenderes (Skamandros) çayı, Troia kenti ile Sigeum’un (kumtepe) yanından geçerek Çanakkale bogazı’ nın Ege’ye açıldıgı noktada denize kavusur.

Kaz Dağı; ayrıca yer altı suları (Pınarbası, Subası, Evciler) ve sıcak(termal) sular (Güre, Bostancı, Küçükçetmi, Külcüler, Tuzla, Hıdırlar,..vb.) bakımından da çok zengindir. Yerüstü ve yeraltı su kaynagı, Anadolulu sair Homeros’a göre “Bin pınarlı, çok pınarlı, hayvanı ve bitkisi bol olan yer” kazdağı’dır. Son onbes yıldır ilimiz sınırları içinde içme ve sulama amaçlı birçok gölet, rezarvuar ve baraj yapılmaktadır. Bunları planlayanlar; yöre insanını sulu tarıma, hatta organik tarıma geçirerek yöre insanının gelir düzeyini ve yasam kalitesini yükseltmeyi hedeflemektedirler. Bütün bu gölet ve barajların, kaynagı Kaz Dağı’dır. Iklim: Genel olarak, Türkiye’nin batı ve güney bölgelerinde, subtropikal karaların batı bölümlerinde olusan, yazları sıcak ve kurak, kısları ılık ve yagıslı büyük Akdeniz iklimi egemendir. Cografi olarak Akdeniz ile Karadeniz iklimleri arasında bir geçis özelligi tasıyan yöre iklimi, geleneksel sınıflandırmaya göre yarı nemli Marmara geçis iklimine girer. (6) Bu nemli durum ve arızalı topografyası, dağda çok güçlü bir orman ve endemik bitkiler karsımıza çıkarır ki; tarih boyunca hem halk tababeti, hem de gemi yapımı için kereste gereksinmesini saglar.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çanakkale Türk Anıt ve Şehitlikleri

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çimpe Kalesi