Larissa Antik Kenti


Larissa antik kenti, Çanakkale’nin Ezine İlçesine bağlı Taraklı köyünün bulunduğu yerde idi. Heinrich Kiepert, haritalarında kenti Taraklı’nın 10 km. kuzeyinde, bugünkü Ilıca köyünün olduğu yerde göstermiştir.Kiepert’e göre Alexandreia Troas’ın 4 km. güneydoğusunda idi.
W.M.Ramsay’a göre de Taraklı’nın güneyindeki Tuzla Çayı (Satnioeis) kaynağının 6-7 km. kuzeydoğusunda bulunan Kösedere köyü yakınındadır.Burada görüldüğü gibi araştırmacılar Larissa’nın yerini kesin olarak belirleyememişlerdir.
Larissa’nın ismine Strabon, Plinius gibi antik tarihçiler değinmiştir.Ancak yörede arkeoloji kazıları yapılmadığından herhangi bir kalıntı ile karşılaşılmamıştır.

 49.Uluslararası Troia Festivalinde 10-13 Ağustos 2012 tariherinde Çanakakle Merkez Kordon Boyunda Çanakkale Belediyesi ile Çanakkale Tübingen Troia Vakfı işbirliğinde hazırlanan “Troia’ya Zenginliği Rüzgar Getirdi ” adlı sergideki haritalarda   Larisa’nın Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi Kösedere Köyü yakınlarında bulunan Limantepe olduğu gösteriliyor.

Larissa hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki Dergiyi incelemizi  tavsiye ederiz.

http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/18/21/34.pdf

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çanakkale Türk Anıt ve Şehitlikleri

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çimpe Kalesi