Şahindere Şehitliği


Tespit edilebilen gerçek şüheda kabristanlarından biri olan Şahindere Şehitliği, Soğanlıdere mevkisini geç- tikten sonra yolun sol tarafında Çınarlıdere’nin he- men üst tarafında yer almaktadır. Mimari yapı tarzı açısından Soğanlıdere Şehitliği ile benzeşmektedir. Ay ve ortasında yıldız üzerinde yükselen üçgen konik anıt ile şehitlerimizin göğe yükselişi temsil edilmekte- dir. Şehitlikte yere konumlandırılmış 132 kabalak taşı ile şehitlerimiz anılmaktadır. Mezar taşları bölümünün hemen üst kısmında ise gerçek şehitlik alanının çevrilerek işaretlendiğini görmekteyiz. Şahindere Şüheda Kabristanı, Seddülbahir Cephesi’nde yani güney cephesinde kalmaktadır. Bölgede suyun ve gölgelik ağaçların bulunması, sakin ve korunaklı bir alan olması nedeniyle savaş döneminde cephe gerisindeki büyük sargı yerlerinden birisi bu mevkide kurulmuştur. 5 Temmuz 1915 sonrasındaki muharebelerde, sol kanat birliklerinin yaralanarak şehit düşenlerin bir bölü- mü bu şehitlikte yatmaktadır. Nisan-Haziran-Tem- muz aylarında şiddeti artan Seddülbahir, Kerevizdere ve Kirte Muharebeleri’nde kullanılan bölgede şehit düşenlerin bir kısmı da Şahindere Şehitliği’ne gömülmüştür. Bu şehitlikte yatanların bağlı oldukları birlikler; -1’inci Tümenin 70, 71 ve 124’üncü Piyade Alayları -2’nci Tümenin 31, 32 ve 39’uncu Piyade Alayları -5’inci Tümenin 13 ve 15’inci Piyade Alayları -6’ncı Tümenin 16’ncı Piyade Alayı -7’nci Tümenin 19, 20 ve 21’inci Piyade Alayları -10’uncu Tümenin 29 ve 30’uncu Piyade Alayları -11’inci Tümenin 126 ve 127’nci Piyade Alayları’dır. Bu şehitlikte isimleri tespit edilen yaklaşık 2.000 şehidimiz yatmaktadır. Şehitlik Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 2005 yılında yeniden düzenlenmiştir.2005 Yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yaptırılmıştır. 

Çanakkale Savaşlarının 90.yıldönümü olan 18.03.2005 tarihinde törenle açıldı.Gerçek şehit Mezarları şehitliğin dışında güney ve batı taraflarında yer alır. 

Şehit Kabristanların arasında demir parmaklılıklarla çevrili bir şehit mezarı vardır. Bu mezar 10.Tümenin 30.Piyade Alayından Teğmen Mustafa Efendiye aittir.Şehitlik alanında  parkyeri ve wc vardır.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çanakkale Türk Anıt ve Şehitlikleri

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çimpe Kalesi