Kavakköy Beldesi (Çanakkale-Gelibolu)


Kavakköy Beldesi, Çanakkale İli Gelibolu İlçesine bağlıdır.
Beldenin tarihi oldukça eski olmasına rağmen çok iyi bilinmemektedir. M.Ö. 305 yılında Lizimahiya kenti olduğu tahmin edilmektedir. Eksemil yöresinde gerek Marmara Denizi ve gerek Saroz Körfezine bakan bir tepe üzerinde kurulmuş; Trakya Krallığı’nın başkenti olmuştur. Trakya kralı Lizimahiyos tarafından dünyada ilk kez üzerinde insan resmi bulunan para basılmış ve kullanılmaya başlanmıştır.

Osmanlı dönemimde Belediyenin adı Seydikavak olarak geçmektedir.Beldenin Saroz kıyısında iskele ve gümrük olduğu ve ticaret gemilerinin buraya gelerek gerekli belgeleri burada onaylattıkları söylenmektedir. Ayrıca Beldemizin Geliboludan daha önce Osmanlı Devleti topraklarında kaldığıda söylenmektedir

ULAŞIM
Çanakkale İl Merkezine 80 km. Gelibolu İlçe merkezine 30 km., Keşan 40 km. Şarköy 27 Km. uzaklıktadır. Beldemizin Kuzeybatısından geçmekte olan Çanakkale-İstanbul (E-24) yolu dolayısıyla ulaşımda sıkıntı çekilmemektedir. Geliboluya ulaşım yaz ve kış sezonlarında uygulamalı saatlerde özel halk otobüsleri ile sağlanmaktadır.

EĞİTİM
Eğitim tesisi olarak İlköğretim Okulu mevcuttur. Şarköy Caddesi No:7 de bulunan Cevdet Keresteci İlköğretim Okulu”nda sekiz sınıf bulunmaktadır. Okuryazar oranı oldukça yüksek %95 dolaylarındadır.

EKONOMİ

Beldede  ağırlıklı sektör tarım, hayvancılık ve balıkçılıktır. Beldemiz ekonomik Bağımlılık olarak henüz kırsal niteliktedir. Tarım arazilerinde Buğday, Arpa, ayçiceği, pancar,kanola fasulye,nohut,bezelye mısır, çeltik, kavun, karbuz v.b başlıca ürünler yetiştirilmektedir. Bahçelerde Elma,şeftali armut, kiraz,erik vb. meyveler ile domates,biber,patlıcan,lahana,ısbanak,karnabahar vb sebzeler yetiştirilmektedir.

Kavakköy Belediyesi İletişim Bilgileri

Adres: Şarköy Cad. No: 5 KAVAKKÖY/GELİBOLU
Başkan Telefon 1: 02865977750
Başkan Telefon 2: 02865977787
Fax: 02865977731
e-Mail: kavakkoybelediye@hotmail.com
Santral 1: 02865977506
Santral 2: 02865977777
Web : http://www.kavakkoy.bel.tr

Yayınlama : 10.09.20101
Kaynak : http://www.kavakkoy.bel.tr

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çanakkale Türk Anıt ve Şehitlikleri

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çimpe Kalesi