Çanakkale İlinde Süt Üretimi

Yayımlama Tarihi :04.05.2020
Güncelleme : 04.05.2020
Çanakkale,  ülkemizde süt üretimine dayalı, koyun-keçi yetiştiriciliğinin ve süt sığırcılığının yapıldığı önemli merkezlerden biridir. Bu önemi üretilen süt miktarından ziyade, üretilen sütün kaliteli olmasından ileri gelmektedir.

Çanakkale İlinde  günde ortalama 1.581 ton süt, kooperatifler, birlikler ve özel kuruluşlar vasıtasıyla 755 adet süt soğutma tankında toplanıp, süt fabrikalarına gönderilmektedir. Süt, fabrikalar tarafından da kaliteli olmasından dolayı içme sütü olarak değerlendirilmektedir. Ezine, Ayvacık ve Bayramiç yöresinde üretilen koyun, keçi ve inek sütlerinin karışımından işlenerek üretilen Ezine Peyniri’nin ünü, Türkiye sınırlarını aşmıştır. Süt sığırcılığında ve süt keçiciliğinde yüksek verimli damızlık hayvanların olması, ilimizin güçlü yönlerinden biridir.

Çanakkale'de  mevcut süt sığırlarının %85’i Saf Kültür Irkından oluşmaktadır. Süt keçiciliğinde ise ildekii keçi varlığının %65’i süt verimi yüksek Türk Saaneni (Saanen + Kıl Keçisi melezi) keçilerden oluşmaktadır. Çanakkale Türk Saaneni keçi varlığı ile Türkiye’nin en önemli damızlık merkezlerinden birisidir.

İlde  yeterli süt soğutma tankı potansiyeline sahip olmasına rağmen, Hayvancılık işletmelerinin küçük olması; başta süt sağım üniteleri olmak üzere, hayvancılık mekanizasyonun uygulanmasında sıkıntı yaratmaktadır. İldeki  Hayvancılık işletmelerinin yaklaşık %80’i 5-20 adet büyükbaş hayvan bulunan işletmelerdir. Bu durum süt üretiminde maliyetleri artırmaktadır. Ancak son yıllarda Bakanlığımızın Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri’ne uyguladığı Toplu Ahır Projeleri ile köylerdeki kooperatif üyesi küçük işletmelerin bir araya toplanması teşvik edilmektedir.
Çanakkale il genelinde 2019 yılında toplam  577.279 ton süt üretilmiştir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çanakkale Türk Anıt ve Şehitlikleri

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çimpe Kalesi