Çanakkale -Kumkale Ovası İntepe Batarya Şehitliği

Çanakkale Kumkale Beldesi yakınlarındaki Kumkale Şehitliği 25 Nisan 1915 sabahı Anadolu sahiline çıkan düşman kuvvetlerine karşı koyan ve 28-30 Nisan’da denizden açılan ateş sonucu hayatlarını kaybeden 14. batarya personeli için 1983’te yapılmıştır.


Bu Şehitliğimiz 14 Şehidinin anısına insa edilmisse de aslında Kumkale Savaslarında verdigimiz kayıpların ve sehitlerin anısı için yapılmıştır.1998 yılında Milli Savunma Bakanlığı tarafından onarılmıştır.
Fotoğraf :Kumkale Ovası İntepe Batarya Şehitliğinin eski hali

Bilahere bu şehitliğimizde Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi tarafından 2019 yılında yenileme ve çevre düzenleme çalışmaları yapılmıştır. 

Fotoğraf: Kumkale Ovası İntepe Batarya Şehitliğin yeniden düzenlenmiş hali

Şehitliğn tanıtım panosunda “ Yapılan alan taraması öncesinde 14 askerimizin ebedi istirahatgâhı olarak bilinen bu şehitliğimizde mezar yeri sayısının tarama sonrasında 26 olduğu  tespit edilmiştir.
İntepe Bataryasının aslında ne 14, ne 26 kişiden oluşmadığı gerçeği ve burada hem denizden topçu atışıyla, hem de karaya çıkan İngiliz ve Fransız askerlerine karşı verilen insanüstü çabanın göstergesi olarak bataryanın bütün kahramanları anılmak istenmiştir. Bu yüzden 26 kaide ile gelen ziyaretçiler karşılanmaktadır. Anıt olarak mezarların yer aldığı kısım bir bütün toprak parçası olarak düşünülmüş ve öne çıkarılmış olup, bunun etrafında bir siper yol güzergahı açılmış ve gelen ziyaretçiler için geçmişi anlamanın, orada  yatanları  hissetmenin  bir köprüsü kurulmuştur.

Şehitliğin İlk bölümü, yanı Farkındalık/Yüzleşme alanında yer alan kaideler şehitliğe yaklaşırken veya önündeki yoldan gelip geçerken yüksek görünürlükleriyle her açıdan biz buradayız diyerek farkındalık yaratacak. Ayrıca şehitliğe girenleri karşılayacak olan bu kaideler yansımalı yüzeyleriyle ziyaretçilerin kendi siluetlerini de ara ara onlara yansıtıp "biz sizin için buradaydık ve buradayız" hissiyatı uyandırmaya çalışarak  onları  geçmişle  yüzlestirecektir.

Şehitliğin ikinci ve esas kısmı olan anıt ve siPer alanı aynı zamanda şehitlerimizin ebedi uykularını yapmakta oldukları alandır. Yapılan radar taraması ile yerleri belirlenen şehitlerimizin mezarlarını sanki tek bir mezarın içindeymiscesine geniş bir yeşil alan içinde anıt alanı olarak bıraktık. Bu yeşil alanın etrafında bir hissiyat ve anlama siperi açarak, ziyaretçileri bu yolda dolaştırıp, bir anlık da olsa yerin bir miktar altında olmayı onlara hissettirerek, bir anma/anlama ve saygı yürüyüşü yaptırmak hedeflenmiştir.”açıklaması yer almaktadır.

Kumkale Ovası İntepe Batarya Şehitliği'nden (09.12.2020 ) Fotoğraflar


Hüseyin Aşkı

10.12.2019


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çanakkale Türk Anıt ve Şehitlikleri

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çimpe Kalesi