Asryra Antik Kenti


ASRYRA, Altın Ülkesi anlamına gelmekte olup, Lapseki İlçe merkezi güneyinde deniz kenarında kurulmuş ve geçmişi M.Ö. 2000’li yıllara uzanan bir kenttir. Ünlü Amasyalı coğrafyacı Strabon, yazdığı Geographica adlı gezi kitabında Astyra’dan şu şekilde bahseder: Astyra, Abydosluların topraklarının üst kısımlarındadır ve Troia bölgesindedir. Yıkıntı halinde olan bu kent şimdi Abydoslulara aittir. Fakat daha önceleri bağımsızdı ve zengin altın madenleri vardı.

 Bu madenler artık, tıpkı Paktaklos (sart) nehrine bitişik olan Tmolos (Bozdağ) dağındakiler gibi kullanılmaktan ötürü fakirleşmiştir. Günümüzde bu yörede bulunan ve Astyra’ya ait olan Kaletaş ve Kartalkaya eski altın ocakları yaklaşık 3000 yıldan beri işletilmişler ve 20. Yüzyılın başında terk edilmiştir. Ne yazıkki Astyra antik kentinden günümüze kalan kapı yoktur


Bir başka Astyra  kentide Balıkesir İli Edremit İlçesi Güre Belediyesi sınırları içinde kalmaktadır.

Edremit İlçesi Güre Beldesi sınırları içindedir. Antandros Antik Kenti’nin Kült Merkezi olduğu bilinen bu küçük yerleşimde Artemis’e adanmış ünlü bir tapınak ve kutsal koruluk bulunmaktaydı. Pausanias’ın sözünü ettiği hamamlar ise günümüzde varlıklarını termal tesisler olarak sürdürmektedirler.


Faydalanılan Kaynaklar:
http://www.canakkalekentkonseyi.org/wp-content/uploads/2019/12/Canakkale-Durum-Raporu.pdf
MTA yayınları 1996/1
Balıkesir Valiliği

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çanakkale Türk Anıt ve Şehitlikleri

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çimpe Kalesi