Lekton Antik Kenti

LEKTON, Biga yarımadasının en batı ucu olan Baba Burnu’ndan bugünkü Ayvacık İlçesi Babakale Köyü yerinde bulunan bir ilk çağ kenti olup, toprak eski çanak- çömlek parçaları ile doludur. Burada, Osmanlı devrinde Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ve stratejik öneme sahip bir kale de bulunmaktadır

Adını sahip olduğu kaleden alan Asya’nın ucundaki fener Babakale antik çağda da adından Lekton yada Lektos olarak bahsedilen, Homeros’un İlyada adlı eserinde ve ünlü tarihçi Amasyalı Strabon’un coğrafya kitabı “Geographika” adlı eserinde yer alan tarihi bir bölgedir.

Lekton(Babakale) Bababurnun' da Lale Devrinin renkli simalarından Kaymak Mustafa Paşa' nın inşa ettirdiği Hırzü'l-Bahr Kalesi, Babakale ismiyle meşhur olan yerleşimin çekirdeğini teşkil etmektedir.Kalenin korsanlardan korunmak için yaptırıldığı bilinmektedir. Kale dikdörtgen şeklindedir;üzerinde dört burcu ve her burç üzerinde de on adet top yeri bulunmaktadır. Kaymak Mustafa Paşa kaleden başka, cami, hamam ve çeşmeler; kale dışında Ulu Cami, çifte hamam çarşı çeşmesi ve yalı çeşmesini yaptırmıştır.Mustafa Paşa' nın eseri M.1723-1729 yılları arasında inşa edilmişlerdir.Bunlardan başka Ahmed Ağa çeşmesi (M.1738-1739), Hanım Çeşmesi ve Yukarı Çeşmede 18.yüzyıldan kalmış anıtlardır. Babakale'ye gittiğinizde Asya'nın batıdaki en uç noktasında bulunduğunuzu unutmayın.

http://www.canakkale-ayvacik.gov.tr/lektonbabakale

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çanakkale Türk Anıt ve Şehitlikleri

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çimpe Kalesi