Çanakkale Geyikli Baba Türbesi


Geyikli, Çanakkale İli Ezine İlçesine bağlı bir beldedir. Geyikli Beldesi, Geyik Baba tarafından kurulduğu rivayet edilen eski bir Türk yerleşimidir. 

Kabri Bursa'da bulunan Geyik Baba, Orhan Gazi zamanında 1275-1350 yılları arasında yaşadığı düşünülen erenlerdendir. Bursa'da Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu simgeleyen büyük çınarı diktiği, Orhan Gazi zamanında birçok talebe yetiştirdiği ve fetihlere bizzat katılarak askere moral verdiği Aşıkpaşazadede'den Hoca Saadeddin'in Tacüt Tevarihine, Taş Köprülüzade'nin Şakayık-ı Numaniyesi'nden Kamus-ul A'lam'a kadar birçok Osmanlı kaynalarında ifade edilen bir zattır. Rivayete göre savaş zamnında yanına devasa bir Bozgeyik ve talebeleri ile savaşlara katılıp düşmana korku saldığı ifade edilmektedir.
Bu olağanüstü halinden dolayı da kendisine Geyikli Baba denilmiştir. Bursa'nın fethine de bu dev geyikle geldiği rivayet edilmektedir.

Geyikli ve civarının fethine boz geyiği ve talebeleri ile katıldığı rivayet edilen Geyikli Baba'nın bölgedeki Bizanslıların yenilmesinden sonra Geyikli'ye dergah kurduğu rivayet edilmektedir. Geyikli'nin hemen çıkışında Kemallı Köyü'ne giden tali yolda makamı bulunmaktadır. 

Burada medfun bulunan kişinin Geyikli Baba dergahından olduğu tahmin edilmektedir. 

Geyikli adı Piri Reis'in Kitab-ı Bahriyesinde ve 1530 tarihli Anadolu tahrir defterinde de görülmektedir. Dolayısıyla Geyikli'nin erken dönem Osmanlı yerleşimlerinden olduğu anlaşılmaktadır. 1530 tarihinde Ezine'ye bağlı bir belde olarak görünen Geyikli'de Osmanlı döneminden bir hamam ve bir kaç taş ev bulunmaktadır.

Geyikli Baba Türbesinden Fotoğraflar:
Bu yayın "http://www.canakkalegeyikli.bel.tr/ksayfalar/sayfa/2/6/tarihce" adresinen faydalanılarak düzenlenmiştir.
Fotoğraflar 02.12.2021 tarihinde çekilmiş olup, canakkaleili.com 'a aittir

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çanakkale Türk Anıt ve Şehitlikleri

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çimpe Kalesi