Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi


Çanakkale İli Merkez İlçededir. Fetvane Sokağı'nın Çarşı Caddesi’ne dönen köşesinde, aynı zamanda Yalı Camii’ninde karşısında yer alır.( Kemalpaşa Mahallesi Fetvane Sokak No: 31 Çanakkale /Merkez) Müze olarak kullanılan bina, Çanakkale Belediyesi tarafından 2004 yılında satın alınıp restore edilerek 6 Mart 2009 tarihinde Müze ve Arşiv binası olarak kente kazandırılmıştır.

3 kattan oluşan Kent Müzesi'nin zemin katında bulunan Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu, dört ayda bir değişen sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Sergi Salonu'nda belirli periyotlarla kent ile ilgili seçilen bir konu kapsamında yapılan röportajlardan seçkiler ve konuyla ilintili fotoğraflar sergilenmeye devam etmektedir.

Müzenin üçüncü katında Toplantı Salonu ve Çalışma Atölyeleri ile İdari Bürolar yer almaktadır. Toplantı Salonu'nda, birinci kattaki süreli serginin konusuna bağlı olarak sohbetler, konferanslar, müzik dinletileri, belgesel gösterimleri ve şiir dinletilerinin yanı sıra gündeme dair konular ve konuklara da yer verilmektedir.

Ayrıca bu katta Kardeş Kent İlişkileri ile ilgili çalışmaların yürütüldüğü bir ofis bulunmaktadır.

Müzenin Bölümleri ve Kalıcı Sergiler:

Müzenin ikinci katında bulunan ve “Tarih Kitabı”-“Anılar ile Kent” konseptinin işlendiği 2 adet sabit sergi salonunun birincisinde; Çanakkale bölge mitolojisine ait öyküler, “Efsaneler” başlığı altında anlatılmaktadır. Antik Dönem ve Osmanlı Dönemi panolarında arkeoloji ve tarih bilimlerinin verileri üzerinden bilgi aktarımı yapılmaktadır. 1915 Çanakkale Savaşları panosunda ise savaş süresince kentte yaşananlar, dönemin tanıklarının hatıralarından yararlanılarak -harp terminolojisi kullanılmadan- aktarılmaktadır.

İkinci salonda; Geçmişten günümüze kent ve kentte yaşam ile ilgili bilgi panoları, yerli ve yabancı pek çok seyyahın seyahatnamelerinden alıntılar ve akademisyenlerin kent üzerine yaptığı çalışmalar yer almaktadır. Kentlilerin anıları ile birlikte bağışladığı objeler öyküleri ile ziyaretçilere sunulmaktadır. Müzede 330'un üstünde envanter sergilenmektedir.

Çanakkale Kent Müzesi  Zaman-Nasıl Ziyaret Edilebilir?

01 Eylül – 31 Mart: 09.00-17.00

01 Nisan – 31 Ağustos: 10.00-19.00

Her Çarşamba/Kent Sohbeti: 18.00-19.00

Müze; pazartesi günleri haricinde belirtilen saatlerde ücretsiz olarak ziyaret edilebilmekte ve bu saatlerde veya dışında; ilgilenen herkes duyurulan etkinliklere yine ücretsiz olarak katılabilmektedir.

Çanakkale Kent Müzesi Telefonu : 0 286 214 34 17

Kaynak :https://www.canakkale.bel.tr/tr/sayfa/1137-kulturel-ve-sosyal-mekanlar/1307-canakkale-kent-muzesi-ve-arsivi (Erişim tarihi : 07.12.2021)
Fotoğraf Sahibi : canakkaleili.com (Hüseyin Aşkı)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çanakkale Türk Anıt ve Şehitlikleri

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çimpe Kalesi