Çanakkale Mehmetçik Feneri Müzesi

 


Çanakkale Mehmetçik Feneri
 İmparatorluğu döneminde 1856 yılında Fransız müteahhitler tarafından yapılmıştır. Bu fener Ege Denizinden Çanakkale Boğazına girişte Trakya'nın Gelibolu Yarımadasındaki en uç noktasında ve çok önemli bir mevkiide (Çanakkale ili, Eceabat ilçesi, Seddülbahir köyü,'nde) bulunmaktadır. Fenerin deniz seviyesinden yüksekliği 50 metre olup kagir olarak inşa edilen kule yüksekliği ise 25 metredir.

    Ege denizinden Çanakkale Boğazı girişi mevkiinde olan fenerin çakma karakteri kırmızı sektörlü Fl.W.5 Sn. olup görünüş mesafesi 19 deniz milidir. Fenerde önce ışık kaynağı olarak fitilli gaz yağı lambası kullanılmış daha sonra lpg ile çalışan parlak ışıklı manşonlu ( gömlekli ) lambalar kullanılmış ve şu anda 1000 W'lık elektrik lambası ile aydınlatma sağlanmaktadır. Işık kaynağını kuvvetlendirerek uzaktan görünmesini teminen odak uzaklığı 500 mm olan 4 adet kotodiyoptrik panel kullanılmaktadır. Söz konusu optik paneller civa banyosu üzerinde dönebilen dairesel platform üzerine dörtgen teşkil edecek şekilde yerleştirilmiş bulunmaktadır. Işık kaynağı odakta sabit olarak yakılmakta ve platform üzerindeki optik panellerin döndürülmesi suretiyle fenerin çakar ışık vermesi sağlanmaktadır.

    Kule, çelik tellerle aşağıya dik olarak hareket eden ağırlıklara sahiptir. Ağırlık inerken saat harekete geçer ve yolda ağırlık yukarı doğru geriye kurulmadığı taktirde ağırlık dibe ulaştığı zaman saat dururdu. Fener bekçileri, Optik sistemin hemen altında yer alan mekanizmaya bağlı geniş kurma kolu ile deniz feneri optik saatini kurmaktaydılar. Bu evlerdeki saat makinesi mekanizmaya benzer. Söz konusu makine ve optik paneller koruma altına alınmış olup  fenerde sistem modernizasyonuna gidilerek, redüktörlü elektrik motor ve fotoselli sistemle çalışır hale getirilmiştir.

Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası, karadaki açık hava müzesi zenginliğinin yanı sıra devam eden proje ile su altında yer alan batıklarla dünyanın en önemli dalış merkezlerinden biri olacak. Proje kapsamında su altındaki tarihin tanıtıldığı müzeye çevrilen Seddülbahir köyündeki Mehmetçik Feneri'nde, 106 yıl önce yaşanan savaşta boğazda batan ve dalış turizminde kullanılacak bölge anlatılıyor. Seddülbahir açıkları ise 150 kilometrekarelik su altı parkı haline dönüştürüldü.


Kaynak : https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/yer-detay/274/MEHMETCIK-FENERI#//kiyiemniyeti.gov.tr/Data/1/Files/Place/Images/SD/iI/Hz/lJ/Original/123_c2b3dae7-b92f-4515-91c1-68c7bf462118.png

https://www.aa.com.tr/tr/pg/foto-galeri/canakkale-savaslarinin-su-altinda-kalan-izleri-dalis-turizmine-aciliyor/0


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çanakkale Türk Anıt ve Şehitlikleri

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çimpe Kalesi