Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale Ziyaretleri

Atatürk, biri Çanakkale savaşlarında olmak üzere Çanakkale’yi 1915-1934 yılları arasında beş kez ziyaret etmiştir.
Atatürk'ün  Çanakkale'ye ilk Gelişi, 
Atatürk'ün Çanakkale'ye ilk gelişi,  Kurtuluş Savaşından öncedir.

20 Ocak 1915'te, Tekirdağ Bölgesi'nde yeni kurulmakta olan 19. Tümen Komutanlığı'na tayin edildi. Atatürk, kısa sürede bu tümeni kurmuş, 25 Şubat 1915'te, savaşlara katılmak üzere Eceabat'a gelmiş, burada ikmal yaptıktan sonra 18 Nisan 1915'te Bigalı Köyü'ne gelerek bir köy evini karargah yapmıştı.

Bir Hafta sonra savaş başlamış, Atatürk, Conkbayırı ve Arıburnu'nda üstün düşman kuvvetlerine karşı, taarruz ve savunma savaşları yaparak, kahramanlığı, cesareti ve kazandığı zaferlerle bütün dünyanın dikkatlerini üzerine toplamış, 1 Haziran 1915'te albaylığa yükseltilmişti.

8 Ağustos 1915'te Anafartalar Grubu Komutanlığı'na getirildikten hemen sonra Conkbayırı'nda düşmanı denize dökmüş, Çanakkale'yi bir kere daha kurtarmıştı. Çanakkale Zaferi'nden sonra, bir kahraman olarak 10 Aralık 1915'te İstanbul'a döndü.

Atatürk'ün  Çanakkale'ye İkinci  Gelişi
 

Atatürk’ün Çanakkale'ye İkinci Gelişi  (Cumhurbaşkanı olarak Çanakkale’ye ilk gelişleri)  1 Eylül 1928 tarihine rastlar.Bu tarihte Atatürk Ertuğrul Yatı ile Dolmabahçe’den Çanakkale’ye hareket etmiştir. O gün Çanakkale’de Valiliği ve Belediyeyi ziyaret etmiş, yeni harflerin öğretimi konusundaki çalışmaları denetleyip halkla konuşmuş , kalabalıktan pek çoğunu kara tahtanın başına çağırarak Latin harfleriyle cümleler yazdırmıştır. Halkın yeni harfleri öğrenme heyacanı ve isteklerinden çok memnun olmuştur. Saat 16.00’da Arıburnu ,Conkbayır’ı ve Anafartalar’ı gezerek harp anılarını tazeleyip geceyi Ertuğrul Yatında geçiren Atatürk 2 Eylül günü Gelibolu’da yeni harfler konusundaki çalışmaları izleyip Akşam İstanbul’a dönmüştür.

Atatürk'ün  Çanakkale'ye Üçüncü Gelişi:

Atatürk Çanakkale’ye 14 Temmuz 1933 günü bir daha gelmiştir. O gün Ertuğrul yatı ile İstanbul’dan Marmara’ya açılmış , Ece Limanına çıktıktan sonra Çanakkale’ye uğramış Vali,Belediye Başkanı ve şehrin ileri gelenleri ile bir süre görüştükten sonra Yalova’ya hareket etmiştir.

Atatürk'ün  Çanakkale'ye Dördüncü Gelişi:
 
Atatürk İran Şahı Rıza Şah Pehlevi Atatürk’ün konuğu olarak gelmeden önce 1934 Nisan’ının ilk haftasında Batı Anadolu gezisine çıkmış ; İzmir’den sonra otomobille Edremit, Ayvacık, Ezine ile 14 Nisan 1934 günü Çanakkale’ye girmiştir.Yanındaki komutanlarla birlikte askeri birlikleri denetlemiş, gece Orduevi’nde düzenlenen baloya katılmış ,geceyi Çanakkale’de geçirdikten sonra Balya üzerinden Balıkesir’e hareket etmiştir.

Atatürk'ün  Çanakkale'ye Beşinci Gelişi:

Beklenen konuk Ankara’ya gelmiş .Atatürk ve Şah Rıza Pehlevi Yurt gezinse çıkmışlardır. 24 Haziran 1934 gecesini Balıkesir’de geçirdikten sonra 25 Haziran 1934 sabahı körüklü otomobillerle Çanakkale’ye hareket etmişlerdir. Konvoy yolda Balaban tepesi üzerinde kısa bir mola vermiş, burada çaycı Ahmet’in yaptığı kahveler içilmiş saat 15.30’da Çanakkale’ye girilmiştir.Çanakkale’de askeri birlikler denetlendikten sonra İntepe’ye (Erenköy) gidilmiş, Atatürk konuklarına burada Çanakkale Savaşı hakkında bilgi vermiştir.Sat 19.15’te iskeleye yaklaşan Gülcemal Vapuru Atatürk ve Konuklarını İstanbul’a götürmüştür.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çanakkale Türk Anıt ve Şehitlikleri

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çimpe Kalesi