Site Rengi

30.10.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Ağadere Ağır Mecruhin Hastanesi Şehitliği

Ağadere Ağır Mecruhin Hastanesi Şehitliği

Ağadere Ağır Mecruhin Hastanesi Şehitliği

Çanakkale Eceabat ilçesine bağlı Kilitbahir köyü yakınındaki Ağaderesi mevkisinde projelendirilen şehitlik, şimdiye kadar yapılmışların en büyüğü olacak

Proje kapsamında jeofizik radarla yerlerini tespit edilen 13 defin alanının etrafı çevrilerek muhafaza altına alınacak, yeşil alan olarak bırakılacak. İnsanların şüheda kabristanlarına ulaşacağı yollar yapılacak. İlk gelişte otoparka araçlarını bırakacak ziyaretçiler, bilgilendirme merkezinde şehitlikle ilgili bilgi sahibi olduktan sonra Sonsuzluk Yolu’ndan ilerleyerek şehitliği gezecek. Ardından da ziyaretçi dinlenme noktaları ve seyir teraslarında oturup şüheda kabristanlarını ve peyzaj düzenlemesi yapılan alanı seyredebilecekler. Ziyaretçiler, o dönemde yaralılar hangi şartlarda muharebe alanından alınıp nasıl hastane yerlerine intikal ettiriliyor ve tedavileri nasıl gerçekleştiriliyor, bunları da hastane müzesinde görüp daha iyi anlayabilecekler.”

Ağadere, Çanakkale Muharebeleri’nde cephe gerisinde Türk Ordusuna sağlık hizmetlerinin verildiği önemli yerlerden biridir. Kilitbahir Köyü’nden Eceabat’a giderken askeri birliği geçtikten sonra sol taraftaki geniş vadinin bulunduğu dere içerisinde yer almaktadır. Çanakkale Muharebeleri sırasında; 4 ncü Tümen Seyyar Hastanesi, 9 ncu Tümen Seyyar Hastanesi, 3. Kolordu’nun 1 nci Seyyar Hastanesi ve Maydos bombardımanından sonra Maydos hastanesi burada konuşlanmıştır.Güneyden ve kuzeyden gelen yaralıların toplanma ve sevkinin yapıldığı yer de bu deredir.

Binlerce yaralının tedavileri süresince şehit olan askerler ise derenin güney yamacında bulunan uzun tepeciğe defnedilmiştir. Ağadere bölgesinde büyük bir şehitliğin olduğunu ve 3000 Türk askeri mezarının bulunduğunu 1919 yılında Gelibolu Yarımadası’nı Binbaşı Ahmet Zeki (Soydemir) Bey ile gezen Avustralyalı Savaş Muhabiri Charles Bean hatıralarında belirtmiştir. Şehitliğin bulunduğu arazide şehit kemikleri halen toprak üzerinde etrafa serpilmiş bir şekilde bulunmaktadır. Görülen bu kemikler buradaki şehitliğin var olduğunun en önemli ispatıdır.

Müttefik ordusu Gelibolu Yarımadası’ndaki diğer hastaneler gibi Ağadere bölgesindeki hastaneleri de Cenevre Sözleşmesini hiçe sayarak, savaş müddetince bombardıman etmiştir. Bu bombardımanlar esnasında birçok yaralı nefer tekrar yaralanmış, birçok yaralı ise şehit olmuş ve hastanelerde önemli ölçüde zarar meydana gelmiştir.

Kaynak :
http://www.sabah.com.tr
http://canakkalemuharebeleri.comu.edu.tr

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica