Site Rengi

24.10.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Akbaş Şehitliği

Akbaş Şehitliği

Akbas Sehitligi
Akbaş Şehitliği ( Akbaş Bahriye Şehitliği) İstanbul-Eceabat yolu üzerinde Eceabat’a 12 km, Gelibolu’ya 35 km mesafededir.Şehitlik 1 dönümden fazla bir büyüklüğe sahiptir.İçinde kesme taşlardan yapılmış .5 m yükseklikte bir abide vardır.

Çanakkale’de savaşan ve yaralanan kahraman Mehmetçiğin burada kurulan hastaneye getirildikten sonra şehit düşenlerin anısına yapılmıştır.Ayrıca yaralılar buradan Akbaş İskelesi’nden gemilerle başka hastanelere nakledilmişlerdir.Bu şehitlik 1945 yılında yapılmıştır. “AKBAŞŞEHİTLİĞİ Çanakkale Savaşlarında 25 Nisan 1915 tarihinde ,Arıburnu ve Anafartalar mıntıkasında ağır yaralanan askerlerimizi,İstanbul’da hastane haline getirilen Selimiye Kışlasına götürmek üzere Akbaşİskelesi’nde bekleyen “Halep” adlı gemi ,İngilizler tarafından batırılmış,geminin personeliyle beraber ağır yaralı 200 Türk askeri şehit düşmüştür.Şehitler kanlı elbiseleriyle toplu olarak buraya gömülmüşlerdir.Vatan için canlarını veren aziz şehitlerimizin ruhları şad olsun.” 1999 yılında ziyarete açılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Adem akbaş dedi ki:

    Çanakkaleye gitiğimde duygulandığım yerlerin başında gelir hem soyismimin oradan gelmesi hemde o büyük zaferin kazanılması beni herzaman çok etkilemiştir..

  2. rabia akbaş dedi ki:

    gerçekten duygulandırıcı gerek soy ismimin oradan gelmesi gerek şehitlerimiz insanı duygulandırıyor ve yanı sıra gururlandırıyor

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica