Site Rengi

29.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Anzak ( Anzac) Nedir ? Anzaklar Kimdir ?

Anzak ( Anzac) Nedir ? Anzaklar Kimdir ?

Fotoğraf : Anzak komutanları General Kitchener ve General Birdwood, 15 Kasım 1915 tarihinde cephede.
(http://tr.wikipedia.org/wiki/Avustralya_ve_Yeni_Zelanda_Kolordusu)

Avustralya ve Yeni Zelanda orduları
(AIF + NZEF=ANZAC) : Avustralya, 20. yüzyılın başında Britanya İmparatorluğu’nun kontrolündeydi. Parlamento üyeleri seçmenlerce seçiliyor, federal hükümet bir İngiliz Genel Vali tarafından atanıyordu. Avustralya ordusu 1901’de kuruldu. Başta küçük bir güçtü, kısa zamanda gönüllülerden oluşan düzenli bir ordu hâlini aldı. 1914’te sayısı 45.000’e ulaşmış olan bu ordu, kanunla silâhlı eğitim altına alınmış yetişkin erkeklerden oluşuyordu.Birinci Dünya Savaşı’nın başladığı günlerde Avustralya hükümeti, Britanya’ya 20.000 kişilik bir güç göndermeyi taahhüt etmişti.

 Sadece ülkeyi savunma amacıyla kurulmuş olan düzenli ordudan ayrılan bu güce de Avustralya Kraliyet Güçleri (AIF) adı verildi. Yeni Zelanda’da ise her erkek, 12 yaşından itibaren askerî eğitim alıyordu. 1911’de ülke, 25.000 kişilik bir ordu gücüne ulaştı.

Yeni Zelanda Seferi Kuvvetleri (NZEF) adıyla Ağustos 1914’te Avustralya Kraliyet Güçleri’ne (AIF) katıldı.

İlk AIF ve NZEF birliklerini taşıyan gemi, Avustralya’yı 7 Kasım 1914’te terk etti. Bu birlikler, İngiliz silâhlarıyla eğitim yapmaları için Mısır’a indirildiler. Orada, bir araya getirilen Avustralya ve Yeni Zelanda kolorduları o günden itibaren Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu (ANZAC) olarak adlandırıldı.

Bir kısmı Süveyş Kanalı’nın korumasına ayrılan bu kolordunun geri kalanı General William Birdwood komutasında Gelibolu harekâtına gönderildi.

25 Nisan 1915’te başlayan çıkarmayla savaşa katılan Anzaklar, 9 Ocak 1916’ya kadar süren çok kanlı ve çetin çarpışmalar içinde kendilerinin bir sömürge halkı değil, milli bir karakter taşıyan Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılar oldukları duygusunu kazanmış oldular.
Çanakkale Cephesi’nden (Gelibolu’dan) çekildikten sonra, tekrar Mısır’a intikal eden Anzak Kolordusu, burada Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen yeni kuvvetlerle takviye edilerek iki kolordu haline getirilmiştir.
Bu kolordulardan biri Orta Doğu Cephesi’nde, Türk ordusu karşısında savaşmak üzere kalmış, diğeri ise Fransa’ya nakledilerek, Batı Cephesi’nin İngilizler tarafından tutulmakta olan kuzey kesiminde görevlendirilmiştir.Anzakların Gelibolu Yarımadası’ndaki savaşlarda verdikleri kayıp: 26.094 ü Avustralyalı, 7.571’i Yeni Zelandalı olmak üzere toplam 33.665’tir
KAYNAK:
Kaynaklar :
1-http://www.egitim.gov.tr/canakkale/savasanulkeler.htm
2-http://www.duryolcu.com/default.asp?m_id=3&c_id=602&title=Anzak%20(Anzac)%20nedir?%20Anzaklar%20kimdir?

 , , , , ,

Google Aramaları:

  • anzaklar kimdir
  • anzaklar kimlerdir
  • anzaklar nereli

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica