Site Rengi

26.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Çanakakle Merkezdeki Tarihi Evler

Çanakakle Merkezdeki Tarihi Evler

Çanakkale’de günümüze ulaşan tarihi evlerin büyük çoğunluğu 1800’lü yıllara aittir. Hâkim üslup Ege ve Adalar mimarisi, malzeme ise taş ve tuğladır. Evler genellikle yola cepheli, arka bahçesi olan iki katlı, dar cepheli, bitişik sıra evlerdir. Bunun dışında konak türünde ev örnekleri de görülmektedir. İskele Meydanındaki Üniversite Kültür Evi, Kordondaki Sahil Sıhhiye Binası ve Sanat Galerisi bu tip ev örneklerindendir. Asaf Paşa Caddesi ve Hasan Mevsuf Sokak’ta yer alan İstiklal ve Cumhuriyet ilköğretim okulları 1905 yılında inşa edilmiş Rum kız ve erkek okullarıdır. Antik Yunan tapınaklarından esinlenen anıtsal cepheleri ile Çanakkale’nin tarihi yapıları içerisinde yer alırlar.

Cumhuriyet Meydanı’nın da yer alan Öğretmenevi (Taş Mektep) diğer bir tarihi yapıdır. 1892 yılında Mutasarrıf Ziver Paşa tarafından yaptırılmıştır. Uzun yıllar okul olarak kullanılmış 2000 yılında ise restore edilerek öğretmenevi olarak kullanılmaktadır.

Zafer Meydanı’nda ki Güzel Sanatlar Fakültesi Binası ( Nedime Hanım Kız Okulu) Mutasarrıf Hıfzı Tevfik Paşa tarafından kızı Nedime Hanım anısına 1904 yılında yapılan bina uzun yıllar kız okulu olarak kullanılmış, 2000 yılında üniversiteye devredildikten sonra restore ettirilmiştir. Günümüzde Güzel Sanatlar Fakültesi’nin bazı bölümleri bu binada eğitim vermektedir

Çanakkale’de yer alan hanlardan sadece bir tanesi Yalı Hanı günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilmiştir. 1800’lü yıllarında sonunda inşa edilip 1970 yılının sonlarına kadar kullanılmıştır. Son yıllarda yapılan restorasyon sonrası çeşitli kültürel etkinliklerin yapıldığı bir merkez haline gelmiştir.

Bulunduğu meydana adını veren Saat Kulesi kare planlı dört kattan oluşur. Kulenin önünde yer alan çeşmenin 1897 tarihli bir kitabesi vardır. Kule en son 1995 yılında restorasyon geçirmiş ve günümüzde hala çalışmaktadır. Restorasyonun Çanakkale fahri İtalyan Konsolosu Emilie Vitalis’in kente bıraktığı 10.000 altınlık miras ile yapıldığı bilinmektedir.

 

Google Aramaları:

  • çanakkale geleneksel mimari
  • çanakkale geleneksel mimarisi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica