Site Rengi

23.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Çanakkale, ardında bıraktığı 250 bin şehitle matemin, yaktığı bağımsızlık ateşiyle umudun simgesi olmuştur

Çanakkale, ardında bıraktığı 250 bin şehitle matemin, yaktığı bağımsızlık ateşiyle umudun simgesi olmuştur

Bakan Tüfenkci’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi Mesajı
Çanakkale, ardında bıraktığı 250 bin şehitle matemin, yaktığı bağımsızlık ateşiyle umudun simgesi olmuştur.

Çanakkale Zaferimizin 102. Yıldönümünü kutlamanın haklı gururunu yaşamaktayız.

Çanakkale, imkansız gibi görünen şartlarda düşmana geçit vermeyen, azmini imanının gücüyle ve vatan sevgisiyle birleştirip bile bile ölüme giden on beşlilerin, kınalı kuzuların, seyit onbaşıların bu vatanın kahraman evlatlarının tarihe yazdığı şanlı bir destandır.

Çanakkale, Anadolu’nun dört bir yanından genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle vatan aşkı ve bağımsızlık sevdasıyla tek yürek olan milletimizin, birlik olan düşmana karşı gösterdiği emsalsiz direnişinin, birliğinin ve kardeşliğinin sembolüdür.

Ardında eşini, nişanlısını, anasını, çocuğunu bırakan Yemen’den Edirne’ye, Üsküp’ten Kudüs’e, Malatya’dan Trabzon’a yüzbinlerce vatan evladı omuz omuza kahramanca çarpışmış, özgür olmayan bir gelecekte yaşamaktansa ölmeyi göze almıştır. Çanakkale’de canları pahasına direnişin destanını yazan kahraman ordumuz, tüm dünyaya topraklarımızın teslim edilmeyeceğini, bağımsızlıktan vazgeçilmeyeceğini göstermiştir. Ardında bıraktığı 250 bin şehitle matemin, yaktığı bağımsızlık ateşiyle umudun simgesi olan Çanakkale, tarihin seyrini değiştirmiştir.

18 Mart’ta istiklal ve hürriyet aşkıyla düşmana geçit vermeyen Çanakkale ruhu, bundan 1 asır sonra 15 Temmuz gecesinde bir kez daha vücut bulmuştur. Ecdadımız Çanakkale’yi düşmana nasıl dar ettiyse, o ecdadın torunları da 15 Temmuz’da tanklara, uçaklara, mermilere göğüslerini siper etmiş, ihanet şebekesine geçit vermemiştir. O gece meydanlara inen ve yüreklerini tankların önüne koyan milletimiz, gösterdiği topyekun direnişle demokrasisine ve devletinin bekasına sahip çıkarak yeni bir destana imza atmıştır.

Milletimizin birliğini, vatanımızın bütünlüğünü, devletimizin bekasını, demokratik değerlerimizi, istikrarımızı ve ilerlememizi hedef almaya çalışanlar geçmişte olduğu gibi bugün de karşılarında Çanakkale ruhunu bulmuşlardır. Bu ruh ilelebet düşmanlarımızın korkulu rüyası olacaktır.

Her zaman temel aldığımız milletimizin eşsiz iradesi ve feraseti ile ülkemizin daha da güçlenmesini istemeyenlere inat 16 Nisan’dan sonra, daha da güçlenerek, büyümeye, kalkınmaya, üretmeye, bölgemizin istikrarına ve barışına katkı vermeye devam edeceğiz.

Bu vesileyle, Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıldönümünü kutluyor; Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanın bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bekası için canlarını feda etmiş aziz şehitlerimizi minnet ve saygıyla anıyorum.

Bülent TÜFENKCİ
Gümrük ve Ticaret Bakanı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica