Site Rengi

10.08.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Çanakkale Boğaz Köprüsü

Çanakkale Boğaz Köprüsü

Canakkale bogaz koprusu
Köprü için boğazın en derin yerinin tercih edilmesi Çanakkaleleri sevindirdi.

Yayına Giriş: 01.12.2009 18:23:12
Güncelleme: 01.12.2009 18:23:12

Çanakkale Boğazına köprü geliyor. Ulaştırma Bakanlığı hem mesafeleri kısaltmak hem de İstanbul trafiğini rahatlatmak için yepyeni bir projeye imza atmaya hazırlanıyor.

Üstelik köprünün yeri de neredeyse belli oldu. Peki köprü nereye kurulacak, özellikleri ne olacak?

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım konuyla ilgili ayrıntıları ilk kez TRT Haber’e açıkladı.

Boğaz köprüleri artık sadece İstanbul ile anılmayacak. Çünkü Çanakkale’ye de boğaz köprüsü geliyor.

İstanbul için üçüncü köprünün hazırlıklarını tüm hızıyla sürdüren Ulaştırma Bakanlığı, yıllardır yapılamayan Çanakkale Boğaz Köprüsü’nü yapmak için kolları sıvadı.

Amaç hem mesafeleri kısaltmak hem de İstanbul üzerindeki trafik yükünü kaldırmak olacak. Çanakkale köprüsü ile Avrupa’dan gelip Ege veya Akdeniz’e gidecek olanlar İstanbul trafiğine hiç girmeyecek.

Köprü, Kınalı -Tekirdağ – Çanakkale – Savaştepe Otoyolu projesinin bir parçası olacak.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Avrupa’dan tüm Trakya’dan olan trafiği de Çanakkale üzerinden tekrar İzmir’e orandan da İç Anadolu, Akdeniz ‘e bağlayacak çok önemli bir güzergah. Aynı zamanda Türkiye’nin bir vizyon projesi, 2023 vizyon projesi olarak da söyleyebilirim” dedi.

Otoyol, TEM Otoyolu Kınalı Kavşağından başlayarak Tekirdağ ve Çanakkale üzerinden Balıkesir’e ulaşacak. Yol, Savaştepe Mevkiinde İzmir Otoyolu ile birleşecek.

Peki yeni köprü Çanakkale Boğazı üzerinde nereye kurulacak? Aslında çok fazla seçenek yok. Köprü için boğazın en dar kesimi tercih edilecek.

Bakan Yıldırım , “Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından uzun süredir yapılması planlanan Çanakkale boğaz köprüsünün güzergahı belirlendi. Köprü Sarıçay ile Kilitbahir arasına inşaat edilecek” dedi.

Yıldırım, “Bu güzergah noktasal bir güzergah değildir. Bir bant var orada. Çanakkale fevkalade bir milli park, binlerce şehidimizin yattığı mübarek bir yerdir. Hem sit alanlarına zarar vermeden hem en ekonomik en çevreci bir güzergahın belirlenmesi tekrar bu proje çalışmasında dikkate alınacak, ama seçeneklerimiz çok fazla yok.” diye konuştu.

Köprü, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri gibi asma olacak. Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün, bin 400 metrelik bölümü deniz üzerinde olmak üzere toplam uzunluğu da 2 bin 196 metreyi bulacak.

3 gidiş 3 geliş toplam 6 şerit olarak yapılacak köprünün maliyetinin 594 milyon doları bulması bekleniyor. Otoyol projesinin maliyetinin de 5 milyar dolara çıkacağı belirtiliyor.

Kaynak :TRT

Yeni Sayfa 1

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ahmet dedi ki:

    Bence ÇANAKKALE her yönüyle çok güzel ama bence boğaz köprüsü GELİBOLU veya TEKİRDAĞ-ŞARKÖY`e yapılmalı bence ÇANAKKALE`Yİ hiç bozmasınlar..

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica