Site Rengi

25.10.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Deniz Müzesi

Son Güncelleme : 02.09.2012

deniz_muzesi_slayt
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde bulunmaktadır.Anıtkabir Müzesi gibi birinci sınıf askerî müze statüsünde olup, halka açıktır.Çanakkale Deniz Müzesi; Çanakkale il merkezinde 1915 Deniz ve Kara Savaşları’nın anlatımına yönelik bir bilgilendirme kompleksinin bulunmaması nedeniyle bu ihtiyacı karşılamaya yönelik çalışmalar sonucunda 18 Mart 1915 Deniz Zaferinin 67. yıl dönümünde açılmıştır. (18 Mart 1982 tarihinde)
Müze içersinde Geniş bir park, Çimenlik Kalesi (Kala-i Sultaniye, Nusrat mayın Gemisi Maketi, Resim ve Fotoğraf Galerisi ve Kütüphane bulunmaktadır.

Çanakkale Deniz Müzesi Parkı

Canakkale-Deniz-Muzesi-Fotograflari (8)

Çanakkale Deniz Müzesi Parkında çeşitli silahlar, Denizaltı gemisi parçaları, Uluç Ali Reis” isimli denizaltının 14 metre uzunluğundaki periskopu sergilenmektedir.Ziyaretçilerin burada oturarak dinlenme imkanları vardır.
ÇİMENLİK KALESİ  (KALA-İ SULTANİYE)
Cimenlik_Kalesi
Fatih Sultan Mehmet tarafından 1461-62 yıllarında İstanbul’un savunulması amacıyla boğazın en dar yerine yaptırılan iki kaleden biri olan Kala-i Sultaniye, daha sonraki dönemde şehrin nüvesini oluşturmuştur. Zaman içinde doğan ihtiyaçlara göre tadil edilmiş, özellikle 19. yy.’da boğaza paralel batı sur duvarları yıkılarak çağının silah teknolojisine uygun top mevzileri ve cephanelikler inşa edilmiştir.  1915 Çanakkale Savaşlarında da Merkez Savunma Grubu’nun sevk ve idare mevkii olmuştur.
Kale Girişi:  Kalenin ve Çanakkale Boğazı’nın savunulmasına yönelik faaliyetlerin tarihçesi fotoğraf ve gravürlerden faydalanılarak anlatılmaktadır.
Kale Bahçesi:
Cimenlik Kalesi Bahce
  Bu alanda baruthane binasının yanında Fatih ve Abdülaziz dönemlerinde yapılmış ve kendi adlarıyla anılan iki adet cami yer almaktadır.Kale bahçesi ve park alanında Çanakkale Savaşlarında kullanılmış değişik uluslara ait topların yanısıra farklı dönemlerde kullanılmış toplar da sergilenmektedir.

18 Mart 1915 günü, İngiliz filosunun en güçlü gemisi Queen Elizabeth’ten atılan ve kuzey sur duvarında açtığı 2 metrelik delik içinde patlamadan kalan top mermisi

18 Mart 1915 günü, İngiliz filosunun en güçlü gemisi Queen Elizabeth’ten atılan ve kuzey sur duvarında açtığı 2 metrelik delik içinde patlamadan kalan top mermisi halen sergilenmektedir.
İç Kale1.kat : İç kale birinci katında Çanakkale Savaşları’nda kullanılan çeşitli silah ve askeri malzemelerin sergilenmesinin yanısıra savaş süreci, rehber eşliğinde panolar, maketler ve sinevizyon ile anlatılmaktadır.
İç Kale 2.kat : İç kalenin ikinci katında ise, iki tarafın olanaklarının karşılaştırıldığı yapay cephe ortamında, tiyatral bir üslupla, kara savaşları; ve Çanakkale Savaşlarında yer almış gazilerin sesleri eşliğinde oluşturulan mizansenlerle de deniz harekatlarından sahneler canlandırılmaktadır.
İç kale 3.kat : Üçüncü katta Ressam F.Korkut ULUĞ’a ait “Çanakkale Savaşı ve Kuvayı Milliye’nin Doğuşu” konulu 18 adet yağlı boya tablodan oluşan sergi rehber eşliğinde gezilmektedir.
RESİM VE FOTOĞRAF GALERİSİ

Cimenlik kalesi üniformalar
1927’de inşa edilen üç katlı bu bina, erken dönem Cumhuriyet mimari özelliklerini taşımaktadır. Binanın ana girişinde yer alan iki Osmanlıca kitabeden sağdakinde “Müteahid Nafiz Nuri Mühendis 1927” ve soldakinde de “Mimar Arif Süleyman 1927” yazılıdır. İlk olarak Müstahkem Mevki Komutanlığı, sonra Deniz Birlikleri Komutanlığı ve Askeri Lojman olarak kullanılan bina, 1982 yılında Resim ve Fotoğraf Galerisi olarak müzeye çevrilmiştir.
Galerinin birinci katında Çanakkale Boğazı’nın ve 18 Mart 1915 Deniz Zaferi’nin canlandırıldığı Boğaz maketi, Çanakkale Savaşları esnasında çekilmiş çeşitli fotoğraflar, 1915 yılında kullanılan üniformalar, bayraklar,silahlar ve askeri malzemeler sergilenmektedir.
İkinci kat resim sergisi olarak düzenlenmiş olup, dördüncü dönem asker ressamlarımızdan Mehmet Ali LAGA’ya ait 97 adet kara kalem ve sulu boya tablo sergilenmektedir.
NUSRET MAYIN GEMİSİ
Canakkale-Deniz-Muzesi-Fotograflari (6)
(Not : Bu maket gemi buradaki yerinden sökülmüştür. Burada şimdi oturma yerleri vardır.)

Nusret Mayın gemisinin orjinali 1912 yılında Almanya Kiel’de inşa edilerek 1913 yılında Osmanlı Donanmasına katılmıştır. 7/8 Mart 1915’de Karanlık Liman’a döktüğü sahile paralel 26 mayınla 18 Mart 1915 Deniz Zaferi’nin kazanılmasında büyük rol oynamıştır. 1955 yılına kadar kesintili olarak Türk donanmasına hizmet verdikten sonra görevden ayrılarak 1962’de sivil bahriyeye satılmış olan gemi, 1990 yılında Mersin Liman’ında batmıştır.1999 yılında tekrar denizden çıkarılan Nusret, Mersin Limanına çekilmiştir

 1982’de İstanbul’da Taşkızak Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilen Nusret Mayın Gemisi’nin 1/1 ölçülerindeki tıpkı yapımı, Çimenlik Parkı içinde özel olarak inşa edilen platformda 2011 yılına kadar sergilenmiştir. 2011 yılında yerinden kaldırılmıştır.


Fotoğraf : 2011 yılında yapılan gemi

Bilahere 2011 yılında İstanbul Tersanesi Komutanlığında  Nusret Mayın Gemisi’nin bire bir ölçülerinde yeni bir gemi yapılmış olup günümüzde  Çanakkale Deniz Müzesi İskelesinde  sergilenmektedir.

 ÇANAKKALE BOĞAZ KOMUTANLIĞI DENİZ MÜZESİ
Fevzipaşa Mah.Çimenlik Sok. – ÇANAKKALE
Tel: 0286 213 17 30

Kaynak:http://www.denizmuzeleri.tsk.tr/cdmk

Çanakkale Deniz Müzesi Fotoğrafları görmek için tıklayınız.

Google Aramaları:

  • çanakkale deniz müzesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. “”~ I am really thankful to this topic because it really gives useful information `*,

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica