Site Rengi

24.10.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü Törenleri yapıldı.

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü Törenleri yapıldı.

 Atatürk Anıtı’ndaki Tören
18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102.yılı etkinlikleri,18 Mart 2017 günü saat 09.00’da Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başladı.
Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Türkiye Cumhuriyeti adına Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Atatürk Anıtına çelenk sundu. Törende, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törene, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, CHP Çanakkale Milletvekilleri Muharrem Erkek ve Bülent Öz, Yeni Zelanda’nın Ankara Büyükelçisi Jonathan Curr, Yeni Zelanda Kıdemli Savunma Ateşesi Tuğgeneral Evan Williams, Avustralya Hükümeti Askeri Temsilcisi Tümamiral Tony Dalton, Avustralya Savunma Ateşesi Albay Adrew Zidge, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Dylan Walsh ile askeri ve sivil yetkililer katıldı. Şehitleri selamlamak için ’TCG Heybeliada’ firkateyninden 21 pare top atışı yapıldı. Saygı duruşunun ardından Boğaz Komutanlığı Bandosu’nun çaldığı İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi.İstiklal Marşı’nın okunmasıyla buradaki tören sona erdi.

18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferinin 1012 yılı törenleri, Çanakkale 18 Mart Stadyumu’nda devam etti.
Çanakkale 18 Mart Stadyumu’ndaki Tören:
Tören Bakanlar Kurulu kararıyla Çanakkale şehitleri anısına verilen ve üzerinde ‘Çanakkale Geçilmez’ altın madalya Türk Bayrağına takılıp, göndere çekilmesiyle başladı. Ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. Daha sonra sırasıyla  Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Garnizon Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem, Çanakkale Valisi Orhan TAVLI, ,Cumhur Başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN birer konuşma yaptılar.

Çanakkale Valimizin Konuşmaları

Cumhurbaşkanımızın Konuşmaları


Bir öğrencinin  şiirlerin okunmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü bir gösteri yaptı. Buradaki törenler, resmi geçit töreniyle sona erdi.

Çanakkale Şehitler Abidesi’ndeki Tören:
Daha sonra Çanakkale Şehitler Abidesi’nde tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, çok sayıda bakan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile şehit yakınları ve binlerce kişinin katıldığı törende, Türk Silahlı Kuvvetleri adına bir subay ile Başbakan Binali YILDIRIM birer konuşma yaptılar Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof Yavuz Ünal, dua yaptırdı.

Daha sonra Şehitlik Defteri  imzalanarak  Şehit mezarlarına karanfil bırakıldı.15 Temmuz temalı sergi gezildi.Daha sonra seyir alanına geçildi. Deniz Kuvvetlerine ba ğlı yerli üretim 2 Ada Sınıfı Korvet, yerli yapım 2 Tuzla Sınıfı Karakol Gemisi, 6 adet hücumbot, Şehitler Abidesi önünde resmi geçit töreni yaptı, Şehitler Abidesi önünden geçiş esnasında, gemilerden, Çanakkale şehitlerini selamlamak amacıyla top atışı yapıldı. Deniz geçiş töreninin ardından Türk Yıldızları gösteri uçuşu yaptı. Nefes kesen hareketleriyle izleyenleri büyüleyen Türk Yıldızlarının gösterisi herkesten büyük alkış aldı.

18 Mart törenlerinde yaşanacak yoğunluk nedeniyle, bu yıl fener alayı, konser ve benzeri etkinlikler, 19 Mart günü yapılacak

.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica