Site Rengi

21.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Çanakkale Halıları

Halı sözü geline verilen çeyiz veya mihir anlamına gelen “kalı”dan gelmektedir. Halı dokumalarının günümüze kadar korunabilmiş ilk örneklerinin M.Ö. lll. Yüzyıla ait olduğu tahmin edilmekte olup, Batı Türkistan bölgesinin halının ilk üretildiği yer olduğu tahmin edilmektedir.

Halıcılık sanatı 6.yüzyıldan itibaren Selçuklu Türkleri ile birlikte Orta Asya’dan batıya doğru yayılmıştır. Anadolu Selçukluları zamanında dokunmuş olan halılar gerek estetik gerekse teknik yapıları bakımından yörelere özgü karakteri de beraberinde taşıyarak devamlı gelişmeler göstermiş ve daha sonraki Türk halı sanatının temellerini teşkil etmiştir.
İslamiyetle birlikte gelen stilize edilmiş motif anlayışı ile birlikte Orta Asya halılarında görülen klasik motifler ve şamanizm sembol ve ifadelerinden olan hayvan figürleri de Türk halılarında yer alan ana motif kaynaklarını oluşturmaktadır.
Anadolu Türk halılarında Selçuklulardan sonra görülen türleri;
-Hayvan Figürlü Anadolu Halıları,
-Erken Devir Osmanlı halıları,
-Klasik Osmanlı Halıları şeklinde gruplamak mümkündür.
17.yüzyıldan sonra Anadolu’da dokunan halılar bölgesel özellik kazanarak malzeme evsafı, doku, renk, ve desen anlayışı bakımından değişik yapı özellikleri kazanmışlardır.Bunlar Çanakkale Halıları, Ezine Halıları, Uşak halıları, Yörük Halıları,Kula Halıları, Hereke halıları Isparta Halıları ……gibi bir çok isimler altında anılmaya başlanmıştır.
İlimizde en çok halıcılık Ayvacık,Ezine ve Bayramiç ilçelerinde yaygındır. Ayvacık’ta kendine özgü desenleri olan saf yün halı dokunmaktadır. Başlıca türleri turnalı, altıntabak, elekli, hanımeli, karasulu, çınar yaprağı,Yörük ve sarıbaş’tır.

Ayvacık İlçesinde yıllardan beri dokunan halıların değerlendirilmesi S.S. Süleyman Köy kalkınma Kooperatifi kanalıyla gerçekleştirilmeye başlanılmıştır.Yörede modern tezgahlarda ve Marmara Üniversitesinin gözetiminde doğal boyalı ipliklerle dokunarak bir çok ülkeye ihracat yapılmaktadır. 1981 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar fakültesi tarafından DOBAĞ (Doğal Boya Araştırma geliştirme) projesi geliştirilmiş, Ayvacık yöresinde dokunan halıların otantik ve geleneksel yapılarının araştırılması,geliştirilmesi, solmayan kök boyaları ile halılara özgün bir kalite kazandırılması amaçlanmış, Orköy kredisi ile 1982 yılında ilk dokuma halılar OTİM’ de açılan bir sergide tanıtılmıştır. 1986 yılında Japonya’nın Osaka şehrinde bulunan Milli Etnoğrafya Müzesinde Türk Halk Sanatları bölümünde DOBAĞ halıları sergilenmiştir. 1987 yılında Washington’da Dünya Bankasının yardımı ile sergi açılmış , ilçeden giden bir köylü kadını bir ay ay müddetle bu sergide halı dokumuştur. Halen bu kooperatifin Ayvacık, Bayramiç ve Ezine ilçelerinden 25 köyde 250 civarında ortağı mevcuttur. Yılda ortalama 2500-3000 civarında halı üretilmekte , üretimin % 80’i Norveç, A.B.D. Almanya, İrlanda, İsviçre, İngiltere, Avustralya, İsviçre, İngiltere, Avusturalya başta olmak üzere diğer ülkelere ihraç edilmekte ve yılda ortalama 400.000 dolar döviz girdisi sağlanmaktadır.
Çanakkale Valiliği Sosyal Dayanışma Vakfı’nın yürüttüğü ”YörükHalı” işletmeside faaliyetini sürdürmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Erdal Atayerli dedi ki:

  Hali alimi icin onereceginiz koperatifler yanlizca bilgi amacli verebilirmisiniz
  saygilarimla
  Erdal Atayerli
  Yurt disinda oldugumdan 18 temmuz sonrasinda telefonum 0532 2947825

 2. irem dedi ki:

  benim çok işime yaradı emeğe saygı

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica