Site Rengi

04.08.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Çanakkale İli El Sanatları

Çanakkale İli El Sanatları

Çanakkale 17.yüzyılda sonralarından 20.yüzyıl başlarına dek önemli bir seramik merkezi olmuştur. Burada çoğunlukla çukur tabak, kase, küp,sürahi, testi ve vazolar yapılmıştır. 18.yüzyılla 19. Yüzyılın ilk yarısı örnekleri stil, kompozisyon, renk ve desen özellikleri ilgi çekmiştir. Günümüzde Çömlekçilik, Halıcılık, kilimcilik, örgü işeri,oya dantel ve nakış işleri gibi el sanatları devam etmektedir.

Uygarlık tarihinin en eski sanatlarından olan seramikçilik ve halıcılık, Çanakkale Folklorunun otantikliğini kaybetmeden en belirgin özelliklerini günümüze kadar taşımıştır.

toprak kaplar

Çanakkale adının burada yapılan çanak-çömlekten geldiği kabul edilmektedir.

Çanakkale’nin 17. yüzyılın sonlarında ipek, yelken bezi, çanak-çömlek imalatıyla ün yaptığı bilinmektedir.

Çan ilçesinde El dokuma, Bindallı, halı ve seramik üretimi yapılmaktadır.

Saraycık Köyü’nde Üç etek ve Bindallı üretimi yapılmaktadır.

Yenice, Yağcılar Köyü ve Aşağı Okçular Köy’lerinde kilim dokumacılığı yapılmaktadır.

Bayramiç ve Ahmetçe Köyü’nde hesap işi nakışı üretimi yapılmaktadır.

Bayramiç ilçesinin Nebiler Köyü’nde kilim ve çul üretimi yapılmaktadır.

Bayramiç ilçesinin Ali Kabaklar Köyü’nde kilim ve çuval üretimiyle birlikte bu yörede yünden giysiler ve pamuklu çamaşırlar dokumacılığı yapılmaktadır.

Merkez Kurşunlu Köyü ve Çamyayla Köylerinde kilim ve çul üretimi yapılmaktadır.

Biga ilçesinin Ağaköy Köyünde hasır ve hasırdan el çantası, sepet, zembil ve plaj hasırı yapılmakta, İlçe merkezinde, Hamdibey ve Turan mahallelerinde kamış ve söğüt çubuğu kullanılarak sepetçilik, sepetten başka koltuk ve sandık gibi eşyalar da yapılmaktadır. Bu üretilen eşyalar ülkemizin dört bir yanındaki turistik yerlere pazarlanmaktadır.

Yolindi, Elmalı, Kaynarca, Araba Alan ve Işıkeli Köylerinde çorap, kemer, kuşak, başlık, etek ve yelekler dokuma ve boncuk süslemeleriyle yapılarak yerli ve yabancı turistlere pazarlanmaktadır.

Ilıcabaşı, Elmalı, Yolindi ve Kaynarca Köylerinde kaşık, kepçe, sofra ve kayık küreği üretimi yapılmaktadır.

pomak dokumaları

Ahmetler, Paşaçayı, Bezirganlar Köylerinde kilim dokumacılığı, ilçe sınırlarında bulunan taşlar işlenerek taş oymacılığı yapılmaktadır. Bu sanatın fabrika ortamında yapılması desteklenirse ilçe ekonomisine katkı sağlayacaktır. İlçede yapılan çan ve minyatür çan süsleri başta Yunanistan olmak üzere dış ülkelere pazarlanmaktadır. Azda olsa fıçı, saksı ustalığı yapılmaktadır.

Biga ilçesinde pehlivanların giydiği “kıspet” dikilmektedir. İrfan Şahin Usta’nın diktiği kıspeter yurtiçinden ve yurtdışından (Makedonya, Almanya, İsviçre) siparişler almaktadır.

Ayvacık ilçesinde Halı dokumacılığı yapılmaktadır. Kaymakamlığın desteği ile ilçe ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

Babakale’de bıçakçılık ve ahşap oymacılığı üretimi yapılmaktadır.

Ezine ilçesi Akköy Köyü’nde testi yapımı üretimi gerçekleştirilmektedir.

Eceabat ve köylerinde seramik, yerli pamuktan şalvar dokumacılığı, çorap, kese, havlu marama işçiliği yapılmaktadır.

Kumkale Halileli Köyünde çanak, çömlek ve küp üretimi yapılmaktadır.

Ezine ilçesinin Yörük köyünde halı dokumacılığı yapılmaktadır.

Halı Dokumacılığı: İlimizde özellikle Ezine, Ayvacık ve Bayramiç yöresinde halıcılık yaygındır. Kilim dokumacılığı ile başlayan halıcılık “düğümlü doku” denilen halıcılığa geçmiştir.El halılarının en çarpıcı özellikleri desen çeşitleri, kaliteli dokusu ve kullanılan renkleridir. Halılarda kullanılan ana materyal yündür. Yörede kurulan kooperatif çalışmalarıyla halıların kalitesinin korunmasına önem verilmektedir. Özellikle Ayvacık’ta kendine has desenleriyle saf yünden dokunan halılar Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından geliştirilen bir proje kapsamında doğal boyalar kullanılarak modern tezgâhlarda dokunmakta ve yurt dışına ihraç edilmektedir. Ayvacık halılarından yılda 2.500 m2 dokunmakta ve % 80’i ihraç edilmektedir. Yörede; çare, çorap ve kese işçiliği de yaygındır.

Seramik: Çanakkale XVII yy. sonlarından XX yy. başlarına dek önemli bir seramik merkezi olmuştur. Kaliteli kil yataklarına sahip olması bölgenin önemli bir çanak-çömlek üretim merkezi olmasını sağlamıştır. Çoğunlukla çukur tabak, kase, küp, sürahi, testi ve vazolar yapılmıştır. Son yıllarda Çanakkale’de el sanatları işçiliği vazo, saksı, kavanoz, testi, küllük, fincan, tuzluk vb. el sanatlarıyla sürmektedir.Bugün Çanakkale seramiklerini yaşatma çalışmaları Kültür Müdürlüğü’nün 1997’de açtığı seramik kursları ve Çanakkale Seramiklerini Yaşatma Derneği tarafından sürdürülmektedir.

Son yıllarda Çanakkale’de el sanatları, toprak işçiliği vazo, saksı, kavanoz, testi, küllük, fincan, tuzluk vb. yapımıyla sürmektedir. Bunlar hediyelik eşya olarak pazarlanmaktadır.

Truva Atı’nı simgeleyen ve seramikten yapılmış el sanatı hediyelik eşyalar Çanakkale iskelesinde bulunan dükkanlarda ve ören yerleri girişindeki alışveriş noktalarında satılmakta.

Halı-kilim

Ezine, Bayramiç ve Ayvacık köylerinde yörükler arasında dokumacılık yaygındır. Anadolu’ya özgü motiflerin kullanıldığı halılar % 100 yünden yapılmaktadır. Halılarda kullanılan temel renkler kırmızı, sarı, yeşil ve mavidir. Kırmızı ve mavi renkler büyük desenlerde ve zeminde, yeşil ve sarı kenarlarda veya desen kenarında kullanılır. Genellikle hazırlanan ürünler seccade büyüklüğünde ve desenlidir. Bu yörede kurulan kooperatif çalışmalarıyla halıların kalitesinin korunmasına önem verilmektedir.

Diğer dokuma ürünler

Bayramiç ve Biga köylerinde aba, çamaşırlık pamuklu, Eceabat köylerinde yerli pamuktan makrome ve şalvar dokunur.Yörede çare, çorap, kese işçiliği de yaygındır.

Çanakkale 17.yüzyılda sonralarından 20.yüzyıl başlarına dek önemli bir seramik merkezi olmuştur. Burada çoğunlukla çukur tabak, kase, küp,sürahi, testi ve vazolar yapılmıştır. 18.yüzyılla 19. Yüzyılın ilk yarısı örnekleri stil, kompozisyon, renk ve desen özellikleri ilgi çekmiştir. Günümüzde Çömlekçilik, Halıcılık, kilimcilik, örgü işeri,oya dantel ve nakış işleri gibi el sanatları devam etmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. esra dedi ki:

  nolur günceleyin

 2. esra dedi ki:

  naber

 3. şule kaya dedi ki:

  kilim en çok hangi yörede kullanılır?

 4. ismail.üreyener dedi ki:

  lütfen bunları güncelleyiniz bu yazılanları okuyanlar şu andada bunların yapıldığını zannederler şu anda hicbir koyde bunlar yapılmamaktadır
  LÜTFEN GÜNCELLEYİNİZ

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica