Site Rengi

25.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Çanakkale Kent Müzesi

Tarihi yapı Çanakkale İli Merkez İlçesi , Kemalpaşa Mahallesi, Çarşı Caddesi ile Fetvane Sokağın kesiştiği yerdedir.2009 Mart ayından itibaren hizmet vermeye başlamıştır.

Yapı, bodrum, zemin ve 2 normal kat olmak üzere 3 katlıdır. Bina hakkında yapılan araştırmalarda; ilk iki katın 1800’lü yılların sonunda, 3.katın ise ilave olarak 1930’lu yıllarda inşa edildiği sözlü kaynaklardan tespit edilmiştir. Yol cephesinden yapı incelendiğinde de 3. katın farklılığı fiziksel olarak algılanabilmektedir. Parselin güney bölümünde yer alan; üçgen bir forma sahip betonarme 2 katlı, teras çatılıyapının ise daha yakın tarihlerde inşa edildiği tespit edilmiştir.

Yapının zemin katında Kent Müzesi’ne giriş, geçici sergi alanı, el sanatları teşhir ve satış alanları, personel odası, makine-tesisat odası, özürlü tuvaleti yer almaktadır. 1. katta araştırma alanı, kalıcı sergi alanı, bayan ve erkek tuvaletleri, servis odası bulunmaktadır. 2. katta çok amaçlı toplantı odaları, dinlenme ve sirkülasyon alanı, güney cephesinde teras konumlanmaktadır.

Kaynak : Çanakkale Belediyesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica