Site Rengi

25.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Çanakkale Kültür ve Turizm

Çanakkale, yıllar boyunca farklı toplumların egemenliğinde kalmış, gerek mimarisinde gerek yaşamda onlardan izler taşımaktadır. 70’li yıllardan itibaren ile yapılmaya başlayan ticarî yatırımlarla ildeki geleneksel toplum yapısı yerini hızla modernize olmuştur. Ticarî yatırımlarla ile ulaşım kolaylaşmış ve şehrin görünümünün değişmesi böylece başlamıştır. Bugün Çanakkale Türkiye’nin en modern çevrelerindendir.

 Geniş kaldırımları, temiz caddeleri, bakımlı binaları ile örnek bir şehirdir. Henüz altyapısı tam oturmamışsa da kültürel anlamda Çanakkale ili Türkiye’de önde gelen illerindendi. Toplumda çekirdek aile yaygındır. Toplum, Pomaklar,Yörükler,Türkmenler,Balkan göçmenleri ve az sayıda Kumluk Türkleri ,Çerkez ve Boşnaktan oluşur. Halk etnik yapıya göre ayrılmamış birlik içinde yaşamaktadır. Fakat her toplum kendi kültürel yapısını korur. İl ve ilçe merkezlerinde büyük ölçüde modern giyim örnekleri benimsenmiştir. Kırsal kesimden gelen bayanlar, beyaz Yemenî adı verilen eşarp ve şalvar ile siyah naylonumsu kumaştan pardesü giyerler, kırsal kesim erkeklerinde ise baskın giyim türü, pantolon, ceket ve kaskettir. Yörede erkeklerin şalvar giydiği pek görülmez. Yöre mutfağı ise birbirinden lezzetli tatlara sahiptir.

Çanakkale ili sahip olduğu doğal ve kültürel değerler yönünden gerek yerli ve gerekse yabancılara hitap edecek zenginlikte kaynaklara sahiptir. Doğal değerleri içersinde öncelikle, henüz yoğun yapılaşma ve kirlilik faktörleri ile bozulmamış deniz kıyıları, ormanları, termal kaynakları ve temiz hava iklim özellikleri; kültürel değerleri içersinde, Milli Tarihimizde ve Dünya Harp Tarihinde önemli ve özel bir yer işgal eden Çanakkale Savaşlarının anıları, Çok eski uygarlık dönemlerinden günümüze kalan arkeolojik yeraltı ve yerüstü varlıkları, sahip olduğu turizm potansiyelinin temelini oluşturmaktadır. İlimizin sahip olduğu doğal ve tarihi çevrenin turizm sektörü içerisinde yeterince değerlendirildiğini söylemek mümkün değildir.
Bu katogotide Çanakkale İlinin Kültür ve Turizmi hakkında bilgiler verilecektir.Bugüne kadar yüklenen bilgiler aşağıda gösterlmektedir.Diğer bilgiler en kısa zamanda yüklenecektir.

Çanakkale Anıt ve Şehitlikler
Çanakkale Antik Kentler
Çanakkale Kaleleri
Çanakkale Kaplıcaları
Çanakkale Müzeleri
Çanakkale Tarihi Camiler
Çanakkale Tarihi Köprüler
Çanakkale Termal Turizm Merkezleri
Çanakkale Yabancı Anıt ve Mezarlıklar
Kaz Dağı
Truva Antik Şehri

Google Aramaları:

 • çanakkale nin özellikleri
 • Çanakkalenin özellikleri
 • çanakkale özellikleri
 • çanakkale\nin ozellikleri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Görkem dedi ki:

  2000-2005yılları arası Çanakkale’ye gelen turist sayısı yıl yıl ayrı isteniyor.yardımcı olursanız sevinirim ödevinden 100 alırım.teşekkürler…

 2. sudenur dedi ki:

  güzellll valla süper site

 3. özcan dedi ki:

  çocuğumu çanakkale zaferinin kazanıldığı yerleri gezdırmek istıyorum araba ile gelırsem nasıl buraları bulacağım

  siteniz sayesınde ulasabıyorum tebrık ederım.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica