Site Rengi

26.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Çanakkale Mavi Bayraklı Plajlar

Çanakkale Mavi Bayraklı Plajlar


Çanakkale İlinde 8 , komşu illerimizden Balıkesir’de 29  Tekirdağ’da 2 tane Mavi Bayraklı Plaj var (Türkiye Genelinde  Mavi Bayraklı Piaj sayısı 436)

2015 Yılında (03.08.2015 ) Çanakkale İlindeki Mavi Bayraklı Plajlar

Kategori İlçe Adı Plaj / Tesis Adı
Plaj Ayvacık Behramkale Köyü
Assos Eden Gardens Hotel
Plaj Ayvacık Behramkale Köyü
Club Albena
Assos Eden Beach Hotel
Assos Park Hotel
Plaj Ayvacık Behramkale Köyü
Assos Nazlıhan Hotel
Plaj Ayvacık Behramkale Köyü
Club Hotel Kanara İPTAL EDİLDİ
Plaj Ayvacık Küçükkuyu
Club Hotel Gültur
Palace Hotel Olive Odore
Plaj Biga Karabiga
Karabiga Belediyesi
Plaj Gökçeada Aydıncık
Surf Eğitim Okulu Plajı
Plaj Merkez Merkez
Barış Plajı
Mavi Bayrak, plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür. Bu ödül; Deniz suyunun temizliğini,Çevre yönetimine önem verildiğini ,Çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığını,Plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güveliğini garanti etmektedir. Bu nedenle bir marka veya “Eko-Label” özelliğini taşımaktadır.

Mavi Bayrak Ödülü konusunda plajlar için 32 ve marinalar için 24 kriter bulunmaktadır. Bu kriterler kapsamında deniz suyunun kontrolü amacı ile plajlardan 15 gün ara ile sezon süresince deniz suyu numunesi alınmakta, mikrobiyolojik düzeyde ve üç parametrede analizler yapılmaktadır. Bu analizler “Avrupa Birliği Yüzme Suyu Direktifleri” kapsamında değerlendirilmektedir. Marinalar için deniz suyu analizi istenmemekte sadece deniz suyunun fiziksel görüntüsü değerlendirilmektedir. Söz konusu numune alma ve analiz işlemleri Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmakta ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca da bir kısmı finanse edilmektedir.
Mavi Bayrak çevrenin ve plajı kullananların korunmasını öngördüğü kadar, Uluslararası Turizm pazarında da büyük öneme sahiptir. Çünkü tatil yöreleri için tıpkı tesislerdeki yıldız sayısı gibi güvenli bir standart içermektedir. (Üstelikte uluslararası bir standart.)
İşte bu özellikleri dikkate alınarak, Mavi Bayrak Programı ülkemizde 1993 yılında Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde başlatılmıştır. Programın Uluslararası koordinasyonu, merkezi Kopenhag’da olan, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı(Fee) tarafından yürütmektedir. Bu kuruluş Mavi Bayrak Projesini yürütmek isteyen ülkelerin, sivil toplum kuruluşları ile temsil edilmelerini istemektedir. Bu nedenle ülkemizde Mavi Bayrak Projesi 1993 yılından bu yana, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından yürütülmektedir.

 Kaynak : http://www.mavibayrak.org.tr

Google Aramaları:

  • çanakkale mavi bayraklı plajlar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica