Site Rengi

24.10.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Çanakkale Sanayisinin Genel Durumu

Yayınlama : 07.12.2009
Güncelleme : 10.09.2011
Çanakkale ili,
– Sanayileşme ve Madencilik Göstergesi,
– Ticari ve Mali Göstergeler
– Tarımda gelişme ve modernleşme göstergesi,
– Sosyal ve kültürel göstergeleri
– Sağlık Göstergeleri
– Eğitim Göstergesi
– Demografi göstergesi ile
– Haberleşme ve ulaşım göstergelerini içeren 53 değişkenin kullanıldığı araştırmanın sonuçlarına göre 1973 yılında kalkınmada öncelikli yöreler kapsamına alınmıştır.

ve il sayısının 25’e indirildiği 1980 yılına kadar bu dönem içerisinde yürürlükte olan mevzuat çerçevesinde teşvik araçlarından yararlanmıştır. Gökçeada ve Bozcaada ilçeleri 1995 yılında 1.derece Kalkınmada Öncelikli yöre kapsamına alınmış olup halen bu kapsamda bulunmaktadır.
Çanakkale, bulunduğu stratejik boğaz geçişi, tarihi ve askeri özellikleri olan bir bölgede yer alması nedenlerinin de etkisi sonucu, Türkiye’de sanayinin hızla geliştiği Marmara Bölgesi gelişim alanı dışında kalmıştır. Marmara Bölgesi sanayi gelişimi ağırlıklı olarak İstanbul, Kocaeli ve Bursa illeri merkezli olarak gelişmiştir. Çanakkale sanayi yönünden yeterli seviyede gelişememiştir. Çanakkale’de sanayinin gelişimi 1970’li yıllara kadar önemli bir atılım sağlayamamıştır. Ancak 1973 yılında Çanakkale’nin kalkınmada öncelikli iller arasına alınması neticesinde sağlanan teşvik unsurları ile yatırımlar hızla artmaya başlamış, özellikle doğal kaynaklara dayalı gıda ve taş ve toprağa dayalı orta ve büyük ölçekli sanayi yatırımları gerçekleştirilmiştir. İlde sanayi sektörü içinde kamu yatırımı olarak, içki, suni deri ve plastik işleme bulunmaktaydı. Bu Kamu Fabrikaları özelleştirilmiştir.

Kamu işyerleri olarak Madencilik alanında Çan Linyitleri İşletmesi, TEÜAŞ Çan Termik santralı bulunmaktadır. İlde tarımsal faaliyetlerin gelişmişliğinin bir sonucu olarak, tarıma dayalı üretimde bulunan çok sayıda sanayi tesisi bulunmaktadır. Diğer yandan küçük işletmeler olarak ise Ayvacık, Ezine ve Bayramiç ilçelerinde çok sayıda zeytinyağı işletmeleri ile yine Ayvacık, Ezine, Bayramiç ve Biga ilçelerinde çok sayıda mandıra kapsamında süt işleme tesisleri ile vardır. İlde çeşitli kapasitelerde 26 adet un fabrikası bulunmaktadır. Zeytinyağı ve süt işleyen tesisler küçük ölçekli olmalarına rağmen il ekonomisi içerisinde önemli bir yer tutmaktadırlar. Çanakkale ilinde ikinci önemli sanayi sektörü taş ve toprağa dayalı işletmelerdir. Bu sanayi sektöründe en büyük kuruluşlar ise Kale Seramik Sanayi, Akçansa Çimento Sanayi İşletmeleri olup, yatırımı devam eden İÇDAŞ ise diğer bir büyük sanayi kuruluşumuzdur. Gerek gıda sanayi ve gerekse taş ve toprağa dayalı üretimde bulunan büyük ölçekli sanayi işletmeleri uluslar arası standartlarda üretmiş oldukları ürünlerin önemli bir bölümünü ihraç etmektedirler. Diğer sanayi sektörlerinde faaliyette bulunan tesislerin üretimleri genelde il ihtiyacını ve bölgesel talepleri karşılayacak kapasitelerde gerçekleşmektedir. TEÜAŞ Çan Termik Santralı yılda yaklaşık 2 Milyar kwh elektrik üretimi ile 2006 yılında faaliyete geçmiştir. Bozcaada dan sonra Gelibolu ve il İntepe beldesinde de rüzgar enerji santraları faaliyete geçmiştir.
İl Merkezde ve Biga İlçesinde Organize Sanayi Bölgeleri faaliyete geçmiştir. İl genelinde en fazla bulunan sanayi gıda sektöründe olup, bu sektörün büyük oranını küçük ölçekli mandıra ve zeytinyağı imalathaneleri oluşturmaktadır. İl genelinde bulunan toplam 300 işletmeden yalnızca 27 adedinde 25 ve daha fazla sayıda işçi çalışmaktadır.
Çanakkale de Güç Kapasite Miktarı : İmalat sanayi güç kapasitesi kullanımı açısından, Marmara ve Türkiye standartlarının oldukça altında yer alan il 126 BG. ile Türkiye iller sıralamasında 26. sırada yer almakda ve bu güç kapasitesi ağır sanayi alanında değil de çoğunlukla tarımsal sanayi alanında kullanılmaktadır

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica