Site Rengi

23.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Çanakkale Savaşları’nın 100’ncü yıl Törenlerinde Şehitlikler ziyarete kapatılacak

Çanakkale Savaşları’nın 100’ncü yıl Törenlerinde  Şehitlikler ziyarete kapatılacak

Canakkale_sehitler_abidesi16

                Çanakkale Savaşları için bu yıl 18 Mart ile 24 ve 25 Nisan tarihlerinde yapılacak törenler dolayısıyla bölge ziyarete kapatılacak. Trafik sıkışıklığı yaşanmaması için sadece törene katılanlar şehitlikler bölgesine alınacak.

Çanakkale Valiliği’nden yapılan açıklamada, Çanakkale Savaşları’nın 100. yıldönümü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleneceği hatırlatılarak, yasaklanan alanlar ve gerekçeleri şöyle belirtildi: “Düzenlenen etkinlikler kapsamında, Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı ve şehitliklerle örtülü, manevi değeri yüksek bir mekân olan ‘Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı’ bölgesine, yurdumuzun her köşesinden ve başta Avustralya ve Yeni Zelanda olmak üzere yabancı ülkelerden ziyaretçiler gelmektedir. Gelen ziyaretçilerin sayısında her yıl önemli artışlar olduğundan ve bu artışın özellikle tören günlerinde ziyaret bölgelerindeki otopark, yol ve feribotla geçişlerin kapasitelerinin üstünde olması nedeniyle ulaşımın aksadığı ve önemli sorunlara yol açtığı belirtilmiştir. Bu nedenle 18 Mart 2015 tarihinde Mehmetçik Abidesi’nin bulunduğu bölge ziyaretçilere kapatılacaktır. Ayrıca 24-25 Nisan 2015 tarihlerinde uluslararası düzeyde yapılacak törenlere, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın evsahipliğinde çok sayıda ülkenin devlet başkanı ve temsilcisinin katılması beklenmektedir.

                 Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Millî Savunma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Çanakkale Valiliği koordinasyonunda hazırlanan tören programları nedeniyle 24 Nisan 2015 tarihinde ‘Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı’ bölgesi, halkın ziyaretine kapatılacaktır. 25 Nisan 2015 günü ise tören yapılacak bölgelere ziyaretçi alınmayacaktır.”

Kaynak : http://www.bigazete.com.tr

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica