Site Rengi

28.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Çanakkale Savaşlarının Sonuçları

Çanakkale Savaşlarının Sonuçları

· Bu zaferle, İngiliz-Fransız donanmalarının Marmara’ya girerek, İmparatorluğun başkenti İstanbul’u bir ay içinde ele geçirme planları suya düşürülmüş, böylece hükümet çevrelerinde beliren ve halka yansıyan İstanbul’u kaybetme korkusu ortadan kalkmıştır.

· Türk ulusunun tarihini süsleyen çok sayıdaki zaferlerine, Çanakkale’de eklenmiştir.

· Türk tarihinde yerini alan Çanakkale Muharebeleri, Mustafa Kemal gibi bir lider doğurmuştur.

· Bu zafer Birinci Dünya Savaşı’nın bitiminden hemen sonra başlayacak olan Millî Mücadeleye esin kaynağı olmuştur.

· Çanakkale Zaferi, İtilaf Devletleri’nin Osmanlı Devleti’ni savaş dışı bırakarak, Almanya’nın güneydoğudan kuşatılmasını amaçlayan stratejisini boşa çıkarmış, böylece savaşın en az iki yıl daha uzamasına neden olmuştur.

· Çanakkale Boğazı’nın kapatılıp Rusya’ya geçit verilmemesi, onu müttefiklerinin silâh ve malzeme yardımından yoksun etmekle kalmamış, yarım milyonu aşkın İngiliz ve Fransız askerini üzerine çekmekle, bu kuvvet Alman cephesinden uzak tutulmuş ve Almanya’nın doğu cephesindeki harekâtını kolaylaşmıştır.

· Çanakkale’de Türk savunması aşılabilseydi eğer, Rusların Deli Petro’dan beri izledikleri, açık denizlere ulaşma politikası gerçek olacaktı.

· Çanakkale Zaferi, İngiliz ve Fransızların yardımının Rusya’ya ulaşmasına olanak tanımamış, mahsur kalan Çarlık Rusya’sı içerden çökmüş, ardından Bolşevik ihtilali ortaya çıkmıştır.

· Çanakkale Cephesi deniz ve kara harekâtıyla birlikte mütalaa edildiğinde görülür ki, bu cephede geçen muharebelerde İngiltere ve Fransa’nın bir yıl boyunca Gelibolu Yarımadası’nda yarım milyondan fazla bir kuvveti tutmak zorunda kalmasına neden olmuştur. Bu şekilde Çanakkale cephesi İtilaf Devletlerinin diğer cephelere kuvvet kaydırmasına engel olmuş dolayısı ile savaşın genel seyri etkilenmiştir.

· İtilaf Devletleri’nin Çanakkale’deki başarısızlıkları henüz savaşa katılmamış olan Balkan Devletleri’nin tutumlarını da farklı yönlerde etkilemiştir. Bulgaristan, İttifak Devletlerinin yanında yer alırken, Romanya, Yunanistan ve İtalya bir süre daha savaşa tarafsız kalmıştır.

· Boğazın aşılamaması İngiltere ve Fransa’nın, siyasi ve askerî prestijini bir hayli sarsmış, özellikle İngiltere’nin denizlerdeki tartışılmaz üstünlüğü imajı ortadan kalkmıştır. Bu durum, adı geçen devletlerin sömürgelerinde bağımsızlık ve özgürlük akımlarının doğuşuna ve dolayısıyla dünya siyasi haritasını değiştiren bazı gelişmelere yol açmıştır.

· Bu cephedeki savaş yüz binlerce insanın ölümüne ve sakat kalmasına neden olmuştur.

Kaynak :http://www.egitim.gov.tr/canakkale/savassonuc.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica