Site Rengi

30.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Çanakkale’nin Ekolojik Çiftlikleri

Çanakkale’nin Ekolojik Çiftlikleri

 Küçükkuyu Beldesi

Yayınlama : 23 Ocak 2015

Çanakkale’nin ekolojik çevre özellikleri bu değeri keşfedenlerce değerlendirilmeye başlanmıştır. Yörede gerçek bir ekoloji felsefesine temel oluşturacak iyi uygulama örnekleri sınırlı da olsa hayata geçirilmiş görünüyor. Ekolojik çiftlikler ve gönüllüleri bir araya getirmeyi amaçlayan dünya çapında bir hareket olan WWOFF (World Wide Opportunities on Organic Farms)’a bağlı TaTuTa adlı organizasyon, Türkiye’de çok sayıda ekolojik çiftliğin koordinasyonunu sağlamaktadır. TaTuTa, “Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası” projesinin kısa adıdır. TaTuTa organizasyonuna bağlı ekolojik çiftliklerin sayısı  9’a ulaşmış durumdadır.

Ekolojik çiftliklere ziyaretçiler “gönüllü” ya da “konuk” olarak kabul edilmektedir. Gönüllü ziyaretçiler işgücü, bilgi ve/veya tecrübe desteği sağlayarak çiftlikte gönüllü olarak çalışan kişileri tanımlarken; Konuk ise, konaklama ve aldığı hizmetlerle ilgili mali desteğini aracısız olarak çiftliğe veren kişidir.

Konukların çiftlikte çalışma zorunluluğu yoktur. Çalışma karşılığında gönüllü katılımcıların konaklama ve yemek ihtiyaçları çiftlikler tarafından karşılanmaktadır. 2011 yılı verilerine göre Türkiye genelindeki TaTuTa ziyaretçileri genellikle gönüllü (%90’dan fazla) ve yabancı konuk (%80) ağırlıklıdır. Oranlar Çanakkale’deki çiftlikler için de benzerdir. Ancak eğitim etkinliklerinin katılımcıları tamamen Türklerden oluşmaktadır. Yerli ziyaretçiler ise genellikle İstanbul’dan gelmektedir.

Çanakkale’nin Ekolojik Çiftlikleri

Agrida Çiftli   (Cazgırlar Köyü Bayramiç-Çanakkale)
Çamtepe Ekolojik Yaşam Kültürü Merkezi (Ayvacık- Çanakkale)
Dhara Zeytinlikleri ve Yağhanesi ( Ayvacık-Çanakkale)
Dedetepe Çiftliği (Ayvacık-Çanakkale )
Ormanevi (Biga-Çanakkale)
Serim Çiftliği (Merkez-Çanakkale)
Sevinç Özkaya (Bayramiç-Çanakkale)
Şebnem Eraş Köy Evi( Küçükkuyu-Çanakakle)
Yeniköy Çiftliği (Bayramiç-Çanakakle)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica