Site Rengi

24.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mart 2015 Çanakkale’deki konuşması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mart 2015 Çanakkale’deki konuşması

Cumhurbaşkanı Çanakkale'deCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli tören ve açılışlara katılmak üzere Çanakkale’ye geldi.(14 Mart 2015)
Çanakkale Kordon’daki Toplu açılış töreninde bir konuşma yaptı.
Konuşmasının Çanakkale Savaşları ile ile ilgili bölümü şöyle;

“Çanakkale, bizim sadece 81 vilayetimizden biri değil, aynı zamanda, bu milletin 200 yıllık makus talihinin tersine döndüğü büyük zaferin adıdır. Çanakkale savaşı, denk kuvvetler arasında yapılan bir savaş değildir. Çanakkale’ye hücum eden düşman kuvvetleri teknoloji bakımından ve donanım bakımından dönemin en ileri savaş gücüydü. Savaşa irili ufaklı 231 gemi ve 1155 topla katılan düşman kuvvetlerine karşılık bizim 13 tabyada sadece dörtte biri kullanılabilir 230 topumuz vardı. Buna rağmen 18 Mart 1915 tarihinde yapılan saldırıda düşman son 200 yıllık denizcilik tarihinin en büyük yenilgisini yaşıyor ve geri çekilmek zorunda kalıyordu. Çanakkale’deki kara savaşları da bizim ayrı bir destanımızdır. 1915 Nisan ayı sonunda başlayıp 1916 Ocak ayı başına kadar süren bu savaşlarda gerçekten çok fedakarlıklar yapılmış çok büyük başarılar elde edilmiştir. Bu millet büyük bir millet. Bu millet imanlı bir millet. Bu millet güçlü bir millet. Yeter ki bir olun, beraber olun, iri olun, hep birlikte Türkiye olun; mesele bu. İlk çıkarmanın yapıldığı 35 kilometre uzunluğundaki Gelibolu sahilinde topu topu 2 bin 400 askerimiz bulunuyordu. Buraya çıkmak için düşman gemilerinde bekleyen asker sayısı 15 bindi. Tablo bu. Seddülbahir’de Ezineli Yahya Çavuş’un asker sayısı 63’tü. Ertuğrul koyuna çıkan asker sayısı, düşman 3 bin. Tablo bu. Bu koya atılan top mermisi sayısı 4650 idi. Ezineli Yahya Çavuş’un kumandasındaki 63 kahramanımız, karşılarındaki 3 bin askere ve üzerlerine atılan 4600 top mermisine rağmen, bütün gün o koyu savunmayı başarmışlardır. Buradaki birliğimiz gece yarısı bölüğüne sadece 3 kişi olarak döndü. 60 kahraman orada şehit düşmüştü. Kanlısırt’ta sadece bir gecede 3 bin şehit, 6 bin yaralı verdik. O gece düşman makineli tüfeklerinin bir milyon mermi attığı hesaplanıyor. 275 kiloluk gülleye efsane diyenler, öyle veya böyle önemli değil, sırtında taşıyarak, topun namlusuna süren ve dönemin en modern savaş gemisi sayılan zırhlıyı vuran Seyit Onbaşı’yı bilmeyeniniz yoktur herhalde.

Ben Seyit Onbaşıları karşımda görüyorum. Nene Hatunları karşımda görüyorum. Allah birliğinizi daim etsin. Bizi bölmek, parçalamak isteyenlere inşallah Rabbim fırsat vermesin. Biz de onlara yol vermeyelim. Çanakkale savaşları boyunca Arıburnu’nda, Seddülbahir, Kitre’de, Kerevizdere, Zığındere’de, Anafartalar’da yapılan çarpışmalarda, askerlerimizin gösterdiği kahramanlığı anlatabilmek gerçekten mümkün değil. Çanakkale, inançla teknolojinin bir savaşıydı. Bu savaştan galip çıkan inanç oldu. Arıburnu’nda hücum emrni veren Gazi Mustafa Kemal, askerleriyle birlikte, Balkan utancını bir daha görmektense burada ölmeyi tercih ettiklerini söylüyordu. Çanakkale zaferinin büyük bir bedeli oldu. Ama unutmayalım ki, bugünkü bağımsız devletimizi, Çanakkale’de ayağa kaldırdığımız, işte o iman, o ruh, azme borçluyuz. Yahya Kemal, (Şu kopan fırtına Üürk ordusudur yarabbi! / Senin uğrunda ölen ordu budur yarabbi! / Ta ki yükselsin ezanlarla müeyyed namın, / Galip et, çünkü bu son ordusudur İslamın!) diyor. Onlar işte bu imanla yürüdüler.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica