Site Rengi

20.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Cumhurbaşkanımızın, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. yıl dönümü mesajları

Cumhurbaşkanımızın, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. yıl dönümü mesajları

Abdullahnb-Gül
“Bugün şanlı tarihimize altın harflerle işlenen Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. yıl dönümünü kutluyoruz. Bu gurur gününde fedakarlık ve feragat timsali şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.

Aziz milletimiz varlığına yönelen tehditler karşısında daima birlik ve beraberlik içinde hareket etmiş, vatanını canı pahasına korumasını bilmiştir. Üzerinde yaşadığımız topraklar, vatan, bayrak ve millet sevgisiyle şehit ve gazi olan isimli-isimsiz tüm kahramanlarımızın bugünkü nesillere armağanı ve ebediyete kadar koruyacağımız yegane varlığımızdır. Onlar, onurlu duruşları ve insanüstü mücadeleleriyle hürriyetimizin ve istiklalimizin ölümsüz sembolleri olmuşlardır.

Bu yüksek manevi ruh ve milli şuur, milletimizin ve ordumuzun tarih boyunca güçlü orduları dize getirmesini mümkün kılmıştır.

Milletimiz, Çanakkale’de 18 Mart 1915 günü, tüm imkansızlıklara rağmen, aynı anlayışla büyük bir destan yazmıştır. ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirten; genç-yaşlı, ülkenin her köşesinden gelerek milli ve manevi değerleri için hayatını ortaya koyan kahramanlarımızın kazandığı bu eşsiz zafer sayesinde, tüm dünya milletimizin yeniden dirilişine şahitlik etmiştir.

Şüphesiz Çanakkale bir gurur abidesi olduğu kadar bir hüzün abidesidir. Çanakkale’de emsalsiz fedakarlıklarıyla tarihe damgasını vuran aziz şehitlerimiz, Mehmet Akif Ersoy’un ‘Çanakkale Şehitlerine’ şiirinde vurguladığı gibi, tarihe sığmayacak kadar büyüktür.

Dünyanın uzak köşelerinden gelen, birbirini hiç tanımayan genç fidanların mücadele ettiği Çanakkale Savaşı, milletler arasında kalıcı ve güçlü dostlukların kurulmasına vesile olması nedeniyle, diğer savaşlardan ayrılmaktadır. Farklı milletlere mensup insanların yan yana, koyun koyuna yattığı Çanakkale, bu yönüyle, savaşların acımasız gerçekleri karşısında, barışın anlam ve değerini tüm insanlığa hatırlatan bir ibret abidesidir.

Çanakkale Savaşı, tarihte silinmez izler bırakmış, milletimizin kaderini derinden etkilemiştir. Deniz ve kara savaşlarında kazanılan parlak ve gurur verici zaferler, milletimiz için bugünlere uzanan sürecin başlangıcı olmuştur.

Çanakkale Savaşı’nın bizim açımızdan en önemli sonuçlarından biri de, Mustafa Kemal Atatürk’ü tarih sahnesine çıkarması olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk, askeri dehası ve üstün komutanlık yeteneğiyle, kara savaşlarının zaferle sonuçlanmasını sağlamıştır.

Çanakkale’nin ardından Atatürk’ün önderliğinde yürütülen istiklal mücadelesi de, azim, inanç, kararlılık ve kahramanlıkla nihai hedefine ulaşmış, Türk milletinin hür ve müstakil yaşama kararlılığının ebedi anıtı dikilmiştir.

Bu anlamlı günler, bizlere bugünlere ulaşmak ödenen büyük bedelleri ve ecdadımızın kararlılığını bir kez daha hatırlatmaktadır.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümünde vurgulamak isterim ki; Türk milleti şehitlerimizin ve gazilerimizin değerini daima bilmiştir. Onları asla unutmamıştır ve unutmayacaktır.

Bizler de, tarihiyle övünen, kahramanlarıyla gurur duyan nesiller olarak, şehitlerimizin emanetine kararlılıkla sahip çıkacak, ülkemizi hakettiği parlak yarınlara mutlaka taşıyacağız. Birlik ve beraberlik içerisinde, hedeflerimize hep birlikte yürümeye devam edeceğiz.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Tüm vatandaşlarıma selam ve sevgilerimi iletiyorum.”

Kaynak :http://www.tccb.gov.tr/aciklamalar/252/88849/18-mart-sehitleri-anma-gunu-ve-canakkale-deniz-zaferinin-99-yildonumu.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica