Site Rengi

25.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in 18.03.2013 Şehitler Günü Mesajı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in 18.03.2013 Şehitler Günü Mesajı

SAYIN GENELKURMAY BAŞKANI ORGENERAL NECDET ÖZEL’İN
ŞEHİTLER GÜNÜ MESAJI
(18 MART 2013)

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Değerli Mensupları, Aziz Şehit ve Gazilerimizin Saygıdeğer Yakınları,

Bugün, Türk harp tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98’inci yıl dönümünü kutlamanın büyük sevincini ve üzerinde huzur ve güvenle yaşadığımız kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizi andığımız Şehitler Günü’nü birlikte yaşamaktayız.

Türk tarihi, şüphesiz pek çok zaferlerle bezenmiştir. Bu zaferler içinde “Çanakkale Zaferi” ayrı bir öneme sahiptir. Çanakkale Muharebeleri; hem Türk tarihi hem de dünya tarihi için dönüm noktası olmanın yanı sıra, katılan ülkeler ve milletler açısından da son derece ilginç bir tablo sergilemiştir. 1915 yılı ilkbaharında Gelibolu Yarımadası yüz binlerce insanın vücuduyla kucaklaşmış, ilkbahar yağmurları yerine; şehitlerimizin ve dünyanın beş kıtasından gelen her renk ve ırktan insanın kanıyla sulanmıştır.

Yalnız insan gücü bakımından değil, teknik açıdan da son derece donanımlı olan İtilaf devletleri karşısında, ümitlerin tükenmek üzere olduğu bir zamanda kazanılan Çanakkale Zaferi; yalnız Türk Milletinin kaderinde değil, Birinci Dünya Savaşı’nın kaderinde de belirleyici bir rol oynamıştır. Bu zafer; kahramanlık ve fedakârlığın doruk noktasına ulaştığı inanç ve azmin mücadelesinin bir göstergesi olarak tarihte ve Türk Milletinin kalbinde haklı yerini almıştır.

Diğer taraftan, Çanakkale Muharebeleri; farklı bir yönüyle de dünya tarihinde önemli bir yere sahip olmuştur. Çanakkale Savaşı, sadece tarafların birbiri ile kanlı mücadelesi olmayıp, farklı kültür ve dünya görüşlerine sahip devletlerin birbirlerini tanımasına vesile olmuştur. Bu nedenle, muharebelerin yapıldığı Gelibolu Yarımadası, dost ve düşman her iki tarafın genç evlatlarının kıyasıya mücadele ettiği, savaşın acımasızlığına rağmen, yardımlaşma duygusunun da ön plana çıktığı, kalıcı dostlukların kurulduğu bir yer olmuştur. Dostlukların kurulmasında, Türk Milletinin iftiharı, askerlik mesleğinin dünyadaki en büyük timsali Mehmetçiğin ve onun Ebedî Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün çok büyük payı vardır.

Şüphesiz vatan toprağımızı paha biçilmez kılan ve onu kutsallaştıran, her karış toprağın diyetini kanıyla ve canıyla ödeyen şehitlerimizdir. Onlar, aynı zamanda millet olarak var oluşumuzun, birlik ve beraberliğimizin ve vatan sevgimizin de ölümsüz kahramanlarıdır.

Bugün; Türk tarihinin her döneminde bizlere sonsuza kadar yaşayacağımız özgür ve bağımsız bir yurt armağan etmek amacıyla gözünü kırpmadan canını feda eden aziz şehitlerimizi saygıyla andığımız gündür.

Bugünün anlamı içinde, bu güzel vatanı büyük fedakârlıklarla bizlere armağan eden, başta Ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, kutsal vatan toprağı için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anar; hayatta olan kahraman gazilerimize, şehitlerimizin ve gazilerimizin değerli ailelerine şükranlarımı sunar ve bu tarihî günün yıl dönümünde bütün General-Amiral, Subay, Astsubay, Uzman Erbaş ve kahraman Mehmetçiklerimle, Köy Korucularıma ve Sivil Memurlarıma esenlikler dilerim.

Necdet ÖZEL
Orgeneral
Genelkurmay Başkanı

Kaynak http://www.tsk.tr/3_basin_yayin_faaliyetleri/3_7_mesajlar/mesajlar.htm

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica