Site Rengi

23.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Hamidiye Tabyası ve Çanakkale Savaşları Tarih Müzesi vatandaşların ziyaretine açıldı

Hamidiye Tabyası ve Çanakkale Savaşları Tarih Müzesi vatandaşların ziyaretine açıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyonu tamamlanan Anadolu Hamidiye Tabyası ve Çanakkale Savaşları Tarih Müzesi vatandaşların ziyaretine açıldı.

10 adet tescilli bonet (cephanelik) yapısı ve bunların arasında yarım dairesel formda konumlanan 9 adet top atış alanı bulunan Anadolu Hamidiye Tabyası, 2014 yılı Şubat ayında başlanan restorasyonun ardından adeta açık hava müzesine dönüştürüldü.Bonetler, müze haline getirilerek, 1. Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşı kronolojik bir kurgu ile anlatılacak şekilde tasarlandı.

Çanakkale Merkez Barbaros Mahallesinde bulunan ve boğazın güvenliğinin sağlanması için 1892 yılında Sultan 2’inci Abdülhamit tarafından yaptırılan Anadolu Hamidiye Tabyasında çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak, dramatik ve tematik bir şekilde, sergilemelerin, canlandırmaların, interaktif yöntemlerin kullanıldığı Anadolu Hamidiye Tabyaları içinde Çanakkale Savaşları ve Çanakkale’yi anlatan farklı temalar yer almakla birlikte, Barbaros mahallesi başta olmak üzere tüm Çanakkaleli Aileler, çocuklar ve gençler için de spor ve sosyal aktivitelerin bulunduğu alanlar ile kültür alanları ve dinlenme tesisleri bulunuyor.

Kaynak : Çanakkale Valiliği, Çanakkale Boğaz Gazetesi

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica