Site Rengi

30.10.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Kaşıkçı Dede (Kaşıklı Dede)

Kaşıkçı Dede (Kaşıklı Dede)

Çanakkale İli Eceabat İlçesi Kilitbahir Köyü’ndeki Kalelerin yapımında çalışan insanların yemek yemesi için gerekli olan kaşıklarda sorumlu kişi olduğu sanılmaktadır.
Devamlı üzerinde dikili vaziyette kaşık bulunan bir kabirdir.Konuşamayan yada geç konuşan çocuklar için kabir üzerinden bir kaşık alınıp yerine bir başka kaşık konursa ve alınan kaşıkla çocuğa yemek yedirilirse çocuk konuşur.Bu inanç bilinmeyen bir zamandan beri devam etmektedir. Memleketin dört bir yanından yoğun bir ziyaretçisi vardır.

LADİKLİ AHMET VE KAŞIKLI DEDE
Ladikli AHMET çanakkale cephesinde görev yaptığı bölüğüne bir ihtiyarın bir gün elindeki testi ile su dağıtığını görür.Nur yüzlü ihtiyar askerlere “için çocuklarım,doldurun mataralarınızı” diyerek testiyi habire devirmektedir.Ladikli Ahmette herkes gibi geriye kalmamak için önce teleşlanır sonra geriye çekilir ve en sona kalır.En son olarak matarasını oda doldurur ve buz gibi sudan içer.Dedenin bu hali ladikli Ahmet ‘in gözünden kaçmaz nur yüzlü ihtiyarın halindeki esrarı fark eder.Bu durum meraknı celbe der ve ihtiyara sorar nerelisin amca der.Oda KİLİT BAHİR köyünden geldiğini ve adının kaşıklı dede olarak bilindiğini söyler.Ladikli Ahmet çok geçmeden cephede yaralanır ve akbaş Limanındaki sargı yeri hastanesine kaldırılır.Ahmet burada tedavisini gördükten sonra tekrar birliğine geri döner.
Aklına gelir ve yolu üzerindeki kilitbahir köyüne uğrar o nur yüzlü ihtiyarı bir göreyim der.Bir kaç kişiye sorar.Sorduğu şahıslar köyde öyle birisinin olmadığını söylerler.Sonra yaşlı bir köylü Ladikli Ahmetin imadına yetişir.Ahmet duydukları karşısında donup kalır.Duyduğu şeyler öyle kolay kolay inalınacak cisten şeyler değildir.
Çünkü kaşıklı dede oralı olmasına oralıdır da kilitbahirde evi değil yüzlerce sene önce yatırıldığı mezarı vardır sadece! Öğrenirki kaşıklı dede bir Allah dostu olup ermiş bir kişidir. Kaşıklı dedenin 1462 yılında Fatih sultan Mehmet KİLİT BAHİR kalesini yaptırırken fatihin askerlerine nefis yemekler yapan aşçıbaşı olduğunu öğrenir.Fatih Sultan Mehmedin çok sevdiği ve ondan çok dua alan Kaşıkçı dede ölüncede buraya defnedilir.
Ladikli Ahmet uyanık bir delikanlıdır.Kaşıkçı dedenin kabri başına gelir ve şöyle der.
“testiyide suyuda senide anladım der.Demekki bu savaşta dedenin mesleğine uygun bir iş
verilmiş diye düşünür.Savaş hatıratlarına bakıldığı zaman Türklerin su ile ilgili bir sıkıntısına rastlanmamaktadır.Düşman askerlerinin hatıratlarına bakıldığı zaman susuzluk konusunda çok feryat ettikleri görülmektedir.

Yayınlama : 03.10.2011
Kaynaklar :
http://geceyolculuklari.wordpress.com/2007/08/04/canakkale-zaferinin-ardindaki-sirlar/
http://www.kilitbahir.com/index.php?cmd=pages&kat=3&id=32

Google Aramaları:

 • kaşıkçı dede
 • kaşıkçı baba
 • kaşıkçı baba türbesi nerede
 • kaşıkçı dede çanakkale
 • kaşıkçı baba türbesi
 • kaşıkçı dede kimdir
 • çanakkale kaşıkçı dede türbesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. deniz eron dedi ki:

  Ben bir canakkaleliyim bazi insanlardan bahsederken biraz dikkat edin oncelikle o kasikci dede hikaye degil bil hakis gercek bir olay ayrica mustafa kemal pasa sizin inanciniza degil ilim olarak ilerle demistir kasikci dedeyi tam 3 kez kaldirmaya calistilar 3ude dozerin paletleri koptu ayrica o kafana iyi sok bu topraklar osmanlinin bekasidir ve bu canakkaleyi osmanli askeri kurtardi cumhuriyetci muhafizlar degil sen bir osmali derken bir salavat getir simdi peygamber efendimizin bile kutsal emanetleri bizdeyken hala ne sacmalamaktasin sen gozunle gordune dur simdiki bilim adamlari gozun ve veynin insana nasil yalan soylediginu kanitlar seninde birgun goxunden perde kalktiginda ozaman anlarsin ayrica serhos bir adam kasikci dedenin mezarina yatmata kalkinca onu yerdem yere vurdugu insanlar var cevremizde anadolu hikayesi dediniz de ayni olaydi ALLAH dilerse olur senin RABBININ hikmetinden supen varsa iyi oluk layiklik ozgurluk kitaplarini bu isin sonu nereye varir bilmem

 2. mustafa dedi ki:

  tolga kardaşim 250 kg lık mermiyi kaldıran seyit on başıların torunlarıyız biz asıl sen uyan gafletten

 3. Gorkem dedi ki:

  Sayın tolga arkadaşım sen inanmayabılirsin inançsız olabilirsin ama bu ülkede yaşayan insanlar müslümanlar yani biz müslümanız herşeyin allahtan geldiğine haktan geldiğine ve şu ülkenin dualar üzerinde ayakta durduğuna inanıyoruz ve çanakkale savasında bunun gibi onlarcası olmuştur o yüzden kendi cahiliyetini başkalarına bulştırmaya çalışma..

 4. TOLGA dedi ki:

  Bu yalanlarla zehirlendi yıllarca halkım. Bütün anlatılanlar havada. Hepsi birilerinin uydurduğu masallardan ibaret.

  Çanakkale savaşında her erin karavana yediği bir tahta kaşığı vardı. Şehit olan askerlerin pek azı defnedilebildi. Bizim şehitlerimizin mezarı diğerleriyle karışmasın diye kullandıkları kaşıkları mezar taşı yapıldı. Savaş bitimi aklı evvelin biri bu mezarı görüp hemen bir senaryo yazar ve millet osmanlı cahiliye aklı ile bir yalanı daha efsane yapar. Çok yazık. Asırlardır inanç değerlerimizin sömürülmesi sonucu araplardan beter hale geldik. Hiç bir alanda ilerleyemedik. Açalım artık şu gözlerimizi ve MUSTAFA KEMAL’İ BİR DAHA ANLAMAYA ÇALIŞALIM. ÇÜNKÜ KURTULUŞ FORMÜLÜ O!

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica