Site Rengi

29.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Kaz Dağı Ile ilgili Mitoloji ve Efsaneler

Kaz Dağı Ile ilgili Mitoloji ve Efsaneler

 Kaz dağına (Eski Adı : İda )yönelik mitolojiler oldukça fazladır.Tanrılar ve Tanrıçalar arasındaki iliskiler ile Insanlarla Tanrı ve tanrıçalar arasındaki iliksilerin geçtigi mekân; hep Kaz Dağı’dır. Mitolojilerin ana kaynagı Homeros’tur. “Zeus ve Ganymede”; “Afrodit ve Anchises”; “Güzellik yarısması”; en ünlülerindendir.

Zeus ve Ganymede; Erikhthonius’tan Tros dogdu. Troia kralı Tros’unda üç oglu oldu. Ilos,Assarakos ve tanrılara denk Ganymedes. Adı “aydınlık, göz alıcı, ısık saçan” anlamına gelen Ganymede’nin ölümlülerin en güzeli oldugu belirtilmektedir. Büyüme çagında olan Ganymede, Troia yakınlarındaki İda dağının eteklerinde babasının gemisini gözetlerken Zeus ona âsık olmus ve bir kartala dönüserek Ganymede’yi Olimpos dağına kaçırmıstır. Ganymede, kutsal nektar dolu altın kupayı sunmak üzere -sonsuza dek genç kalması için- Zeus tarafından seçilmis ve eski Yunan Olympia tanrıları -bir kutlama için- toplandıklarında kutsal sarabı sunan kisi olmustur. Kaçırılmasına karsılık olarak, kederli babası kral Tros’a, Zeus tarafından bir ahır dolusu büyüleyici görünümlü atlar hediye edilmistir.

Afrodit ve Anchises; Anchises, Troia yakınlarında bulunan ve Dardanus döneminden sonra

Dardania adını alan bir bölgeden gelmektedir. Burası Samothrace (Semadirek) adasını terk eden Dardanus tarafından yerlesilerek olusturulmustur. Zeus, Afrodit’e ders vermesi için Afrodit’in Anchises’e âsık olmasını saglamıstır. Zeus, Afrodit’in kalbine o sıralarda bol su kaynakları olan İda dağının sarp tepeleri arasında hayvan yetistiriciligi yapan Anchises ile ilgili bir heyecan ve arzu yerlestirmis, Afrodit, onu görünce asık olmus, süslenip giyinerek Kıbrıs adasını terk edip, İda dağına ulasmıstır. Kendisinin ölümlü bir kız oldugunu, Troia’ya onun esi olmak üzere gönderildigini söyleyerek ikna eden ve onunla olan Afrodit, onu uykuya daldırarak tekrar ölümsüzlük durumuna dönmüstür. Uyandıgında bir tanrıça ile iliskiye girdigini anlayarak dehsete düsen Anchises’i Afrodit rahatlatarak her seyin iyi olacagını, ona Aeneas adında bir ogul dünyaya getirecegini müjdelemistir. (Troia’lı prens Aeneas, Roma krallıgını kuran kisi olarak kabul edilir.

Bu mitolojilere Kaz Dağı’ndan çıkan Skamandros’ta katılır. Homeros’a göre; Skamandros,(Kara Menderes) yurtseverligi dolayısıyla, Akaların Troia’ya saldırmasına öyle öfkelenir ki, bir keresinde köpüre kıza Akalara saldırıp, karargâhlarını basar. Ayrıca bu Skamandros suyunun bir baska özelligi de, içinde yıkanan koyun, keçi ve baska hayvanların yün ve kıllarına parlaklık vermesidir ki; Troia bakireleri de, gelinlik çagına gelince, dügünün arefesinde Skamandros çayında yıkanırlar ve ona; “Ey Skamandros, kızlıgım senin olsun” diye bagırırlarmıs. Hatta Kazdağları’nda Paris’in huzuruna çıkacak ve güzellik kraliçesi seçilecek olan üç tanrıça da tenlerinin parlak olması için Skamandros çayının sularında yıkanmıslardı. Paris’in bu seçimi, Troia’nın da sonu olur.

Troia’nın yıkılısından sonraki dönemler; sessizlik dönemidir. Türklerin Anadolu’ya ayak basıp buralara gelmeleriyle yalnız İda dağı’nın adı degil, efsaneler bile degisir.

Sarıkız’ın Öyküsü, bu da bir Türkmen söylencesi. Yörede; Kazdağı’nın eteklerinde yasanan bu efsanenin kahramanı olan Sarıkız’ın çok degisik versiyonlarını Efsanelere tanıklık eden zeytin, karaçam ve Kazdağ göknarları agaçları arasında yasamlarını sürdüren yöredeki kisilerden dinleyebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. yaren kara dedi ki:

    hemen kopyalıycam tşk

  2. oğuzhan karataş5/E prof dedi ki:

    işte size kaz dağğı hikayesi bir gün bir külübede bir adam yaşarmış onun bir kızı vamış saçları sarı olduğu için ona sarıkız denirmiş sarıkızın sarı bir ineği varmış bir memesinden süt bir memesinden bal damlarmış.birgün sarı inek kaçmış sarıkız birgün oun sesini dduymuş aldırmamaış birdaha duyum diyormuş ki ağlayarak mı geleyim çağlarak mı demiş sarı kız çağlayarak demiş hertarafa köpükler yayılmış sarıkızın saçları sıçak olduğu için birden köpük gitmiş sarıkız ineğine kavuşmuş ve birdaha ayrılmamışlar…………. sakın bunu kopyalamayın kopyalayının allah belasını versin tövbesi geçmez

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica