Site Rengi

23.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Kooperatifçilik Geliştirme ve Uyum Eğitimi Programı (KOOP-GEP) Çanakkale’de Gerçekleşti

Kooperatifçilik Geliştirme ve Uyum Eğitimi Programı (KOOP-GEP) Çanakkale’de Gerçekleşti

 

SERTİFİKALI KOOPERATİFÇİLİĞE YOĞUN İLGİ

Kooperatifçilik Geliştirme ve Uyum Eğitimi Programı (KOOP-GEP) Çanakkale’de Gerçekleşti
Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi Belgesi ve Eylem Planı’nda yer alan, “Kooperatif denetim ve yönetim kurulu üyelerine eğitim ve sertifikasyon zorunluluğu getirilmesi” eylemi kapsamında uygulamaya konulan Kooperatifçilik Geliştirme ve Uyum Eğitimi Programı (KOOP-GEP), 6-10 Mart 2016 tarihleri arsında Çanakkale’de düzenlendi.
Çanakkale Ticaret İl Müdürlüğü ile Alman Kooperatifleri Konfederasyonu (DGRV) Türkiye Temsilciliği işbirliğiyle; Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonlarında 5 gün süren, toplam 40 saatlik eğitime, 132 kişi katıldı.
İl Merkezi ve büyük çoğunluğu ilçelerden gelen kursiyerler ile gerçekleştirilen eğitimde; kooperatiflerin tanımı ve özellikleri, ortaklık işlemleri ile ortakların hakları, görevleri ve sorumlulukları, kurulların yetki görev ve sorumlulukları, tasfiye, defterler ve tasdikler, kuruluş işlemleri, ortaklığa alma ve ayrılma, gelir-gider farkının muhasebeleştirilmesi, kişisel yeterlik ve lider yönetici sorumlulukları, iletişim, takım çalışması, zaman yönetimi, tedarikçi seçimi, satın alma, pazarlama gibi konulara yer verildi.
Alman Kooperatifleri Konfederasyonu (DGRV) Türkiye Temsilciliği eğitim ekibince gerçekleştirilen KOOP-GEP’de; Prof. Dr. Selahattin KUMLU Kooperatifçilik, Ufuk PEKER Pazarlama /Tedarik, Bürke AYCAN Lider Yöneticilik, Hakan DÜZENLİ Muhasebe konularında katılımcılara interaktif bir ortamda bilgi paylaşımında bulundular. Rol Oynama, yaratıcı drama, örnek olaylar ve grup çalışmaları gibi farklı eğitim etkinlikleri ile düzenlenen eğitime; 132 kişi beş gün boyunca düzenli katılım sağladı. Kursiyerlerin büyük çoğunluğu Tarımsal Kalkınma Kooperatif başkan ve ortaklarından oluşmakla beraber Üretim ve Pazarlama, Su Ürünleri, Motorlu Taşıyıcılar, Tüketim, Eğitim, Kadın ve Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifleri gibi farklı kooperatif türlerinden de katılımcılar yer aldı. Birbirinden oldukça farklı eğitim geçmişi olan ve farklı meslekler ve görevlerde bulunan (Belediye Meclis Üyesi, SMMM, Avukat, Diş Hekimi, Esnaf Odası Başkanı, Emekli, Memur, Muhtar, Çiftçi, Köy Katibi gibi) kursiyerler, alanında uzman ve eğitimci yetkinliği olan kişilerden eğitim almalarından dolayı memnuniyetlerini ifade ederek bu tür eğitimlerin devamını talep ettiler.
Çanakkale Ticaret İl Müdürlüğünce yapılan açıklamada; bir günden fazla devamsızlığı bulunmayanlara ve program sırasında yapılan modül sınavlarında başarılı olanlara, Milli Eğitim Bakanlığı Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenecek sertifikaların (Kurs Bitirme Belgesi), önümüzdeki günlerde organize edilecek bir törenle takdim edileceği bildirildi.

İlgili Görseller aşağıda yer almaktadır.

Verilirse El Ele Erişilir Her Yere

Verilirse El Ele Erişilir Her Yere

Alman Kooperatifleri Konfederasyonu (DGRV) Türkiye Temsilcisi İfakat GÜRKAN

Alman Kooperatifleri Konfederasyonu (DGRV) Türkiye Temsilcisi İfakat GÜRKAN

 

Alman Kooperatifleri Konfederasyonu (DGRV) Eğitim Koordinatörü Prof.Dr. Selehattin KUMLU

Alman Kooperatifleri Konfederasyonu (DGRV) Eğitim Koordinatörü
Prof.Dr. Selehattin KUMLU

Adres:

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Çanakkale Ticaret İl Müdürlüğü

Kemalpaşa Mah. Yalı Cad. No:16 Vakıf İşhanı Kat:1 Çanakkale

Tel: 213 68 58   Fax: 213 68 25

E-posta:canakkale.tim@gtb.gov.tr   Web:http://canakkale.gtb.gov.tr

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica