Site Rengi

21.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Lysmahia

Lysmahia

gelibolu Para

LYSİMAHİA (LİZİMAHİYA )Gelibolu ilçemizin Ortaköy-Eksamil yöresinde , gerek Marmara ve gerekse saros Körfezine bakan bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Kent Lizimahos tarafından M.Ö. 305 yılında kurulmuştur. Bölgede yeni yapılaşmalar nedeniyle bu eski kentin taşları sökülerek ve başka nedenlerle kullanıldığından eski kentin kalıntıları yok denecek kadar azalmıştır. Bugün Askeri bölge içinde pek az temellere rastlanabilmektedir. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde (16.yy.’da) Gelibolu ile ilgili anlatımlarında Kavak Köyü yöresinde Eksamil’de bir kale gördüğünü ve bu kalenin 758 ‘de (1356 yılı) Osmanlıların ilk fethettikleri kale olduğunun yazar.

Kent Trakya Krallığı zamanında pek çok tarihi olaylar yaşamış ve şaşaalı bir dönem geçirmiştir. Lizimahos’un ölümünden sonra kent Suriye Kralı olan eski silah arkadaşlarından Selefküs’ün eline geçer. Selefküs M.Ö. 280 yılında Lizimahos’un oğlu olan Makedonya kralı Pitalamahos tarafından öldürülür. Ve kent Pitalamos’un eline geçer.

Dünyada üzerinde insan resmi bulunan para ilk kez Trakya Kralı Lizimahos tarafından Gelibolu’;da Bulunan Lilizimahiya Kentinde basılmış ve kullanılmaya başlanmıştır. Lizimahos çok sevdiği Eski İmparatoru İskender’in ilk resmini bu paralara basmıştır. Bu gün halen bu yörede bu paralar bulunmaktadır

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica