Site Rengi

15.08.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Meçhul Asker Mezarı

Meçhul Asker Mezarı

mechul_asker3
Çanakkale Şehitler Abidesi eski temsili şehitliğin ön tarafında yer almaktadır. 10 mart 2003 tarihinde Avustralya Büyük Elçiliğimize teslim edilen meçhul bir Şehidimizin başını elçilik yetkilileri Türkiye’ye gönderdiler Bedeni Anafartalar Aruburnu bölgesinde yatan kahraman şehidimizin başı 18 mart 2003 tarihinde dini ve resmi törenle bugünkü şehit kabrine gömülmüştür.

Bugün bize insan hakları konusunda ders vermeye kalkanlar savaş kuralllarına ve ve insan haklarına aykırı olarak bir Avustralya askeri , öldürüldüğü bir askerimizin başını keserek savaş sonunda Avustralya’ya hatıra olarak götürmüş , orada halkına bu kesik başla hava atmıştır. Aynı zamanda dünyanın en fazla yaşayan (savaşta ölmeyenlerden) Avustralya’lı asker daha sonra yaptığına pişman olmuş , mahzeninde yıllarca sakladığı Türk Askeri nin kesik başını Türk yetkililere ölmeden önce teslim edilmesini vasiyet etmiş , 10 .03.2003 tarihinde ölümünden hemen sonra çocukları Türk Şehidinin kesik başını Avustralya Büyük Elçiliğimize teslim etmişlerdir.

Geliboluda telef olan katırların ad ve numaralarını bile kayıt altına alan Avustralya bu başı Avustralya’ya götüren kişiyi açıklamadı.Adli tıbbın “caucasian” yani beyaz ırktan olarak nitelendirdiği bu başı Türk yetkililer Kafkasyalı olarak kabul ettiler ve Devlet töreniyle Tükiye’ye geri getirilmesine izin verdiler.
mechul_asker

Detaylı bilgi için aşağıdaki lingi tıklayınız

http://www.gallipoli-1915.org/34yetkin.iscen.kelle.htm

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Zeynep dedi ki:

  Destanı öksüz, sükûtu derin meçhul askerin;
  Türbesi yakışmış bu kutlu tepeye
  Yattığı toprak belli,
  Tuttuğu bayrak belli,
  Kim demiş meçhul asker diye? …

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica