Site Rengi

23.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Paktya

Paktya İlkçağ Paktya kentinin kıyıda ya da kıyıya kadar yayıldığı düşünülmektedir. Bu düşünceye göre de, bugün Namık Kemal’in mezarını ve Orhan Bey Oğlu, I.Murad’ın ağabeyi Süleyman Paşa’nın türbesinin olduğu Bolayır’ın kapladığı alanın, Paktya antik kentinin akropolisidir.

Paktya tarihçesinin bilinen ilk olayı, İÖ.6.yüzyılda geçen sur ördürme olayı, ve Alkibiades’in İÖ.407’de başkomutanlıktan ayrılınca, adamları ve köleleri ile birlikte buraya gelmesidir.Spartalılar Cumalı Çayı baskını ile Atina donanmasını yok edinceye kadar Alkibiades, Bolayır yakınında, yarımadanın her iki yanındaki denizi gören sırt üzerindeki konağında kalıyor, bir yandan da oluşturduğu küçük bir orduyla Trakya’ya akınlar düzenleyerek, bu yolla hazine elde ediyordu.Spartalılar savaşı kazanınca, Alkibiades, onların eline düşmemek için hazinesinin bir kısmını konağının yakınlarına gömmüş, taşıyabileceği kadarını alarak kaçmıştır.
Paktya kentinden görünür kalıntı bulunmamaktadır. Sadece bazı keramik parçaları ile sütun parçalarına tesadüf sonucu rastlanmıştır

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica