Site Rengi

12.08.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Perkote

Perkote’nin yeri kesin olmamakla beraber Umurbey’in 10 km. doğusundaki Erdağ tepenin sırtlarında Sindal ile Beybaş köyleri arasındaki Pekmez Pınar mevkiinde olduğu ileri sürülür.Xenophon’un gösterdiği yer ise, Umurbey’in kuzeydoğusunda Sindal’ın kuzeybatısında bugünkü Gökköy yakınlarıdır.
Perkote isminin Luwi-Pelasg dilinden geldiği ve “Yüksek Hisar” anlamına gelmektedir.

Troas bölgesinin en eski kentlerinden biri olarak İliada’da da ismi geçmektedir:
İphidamas çıktı gerdekten,gitti karıştı Akhalara,arkasında oniki tane kıvrık burunlu
gemi.Sonra bıraktı düzgün gemilerini Perkote’de,ta İlyon’a dek yaya geldi.Melanippos ,düşman uzaklardayken,paytak yürüyen sığırlarını otlatırdı Perkote’de
Herodotos, M.Ö.494 ‘de Batı Anadolu ayaklanmasını desteklediğinden dolayı, Daurises komutasındaki Pers ordusunca ele geçirildiğini şöyle yazar:
.Daurises,Hellespontos siteleri üzerine yürüyerek Dardanos’u aldı,Abydos,Perkote Lampsakos ve Paisos’u aldı; bu kentleri birer gün ara ile ele geçirmişti.
Perkote çok fazla gelişmemiş bir kenttir; M.Ö.500’de yakınındaki bir yerde yeni bir Perkote’nun kurulmuş olması da varsayımdır.
Perkote’nin bulunduğu yerlerde arkeolojik kazı ve yüzey araştırması yapılmadığından, ufak tefek kalıntılar dışında başka bir ize rastlanmamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica