Site Rengi

24.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Seddülbahir Kalesi

Seddülbahir Kalesi

 Seddülbahir Kalesi
Fotoğraf :Seddülbahir Kalesinin şimdiki görüntüsü
Canakkale_savaşlarında_Saddülbahir_kalesi
Fotoğraf: Çanakkale Savaşları sırasında Seddülbahir Kalesinin Görünüşü

Seddülbahir Kalesi, Venedikliler’in 1656 yılında Limni ve Bozcaada’yı işgal etmelerinden sonra savunma amacıyla 1659 yılında mimar Mustafa Ağa tarafından inşa edilmiştir. Kalenin kurulumu Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından yapılmış, parasal destek ise IV. Mehmet’in  annesi Valide Hatice Tarhan Sultan tarafından sağlanmıştır. Dikdörtgen biçimindeki kale iki seviyelidir. Boğaza hakim olmasından dolayı (denizden 30m. yükseklikte) üst kısma ağır toplar yerleştirilmiştir. 1827’de bir İngiliz subay, duvarlarında 70 top, 4 havan (bonet) olduğunu belirlemiştir (II. Abdülhamit zamanında 6 top daha yerleştirilmiştir). Kale, ilk kez 3 Kasım 1914 tarihinde bombalanmış, bu bombardıman sonucu 5 subay, 81 er şehit olmuştur. Kale, Çanakkale kara çıkarmasında da önemli bir rol üstlenmiştir. Ertuğrul Koyu’na çıkarma yapan İngilizler’e molozlar arasında gizlenen makineli tüfek ve keskin nişancılar oldukça fazla zayiatlar verdirmiştir. İşgal edildikten sonra Fransızlar tarafından hastane olarak kullanılmıştır.

Günümüzde kale, oldukça tahrip olmuş bir görünümdedir. Fakat hazırlanan proje neticesinde kale Koç Vakfı tarafından restore edilecektir. Deniz tarafında dört silindirik köşe burcundan ikisi hala durmaktadır. Seddülbahir Kalesi, 14 Kasım 1980 tarihinde Kültür Bakanlığı tarafından “Korunması Gereken Kültürel Varlık” olarak tescil edilmiştir.(Kaynak:Çanakkale Valiliği)

Google Aramaları:

  • seddülbahir kalesi
  • seddülbahir kalesi hangi padişah

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ahmet dedi ki:

    aslında oraları okumakla anlasılmaz ancak oraları gezmek ve o maneviyatı yasamak lazım ben sahsen orada mermı ınsan kemıklerı vb seyler buldum oralarım maneviyatı cok farklı eger ımkanı olan versa gezım gormesini istiyorum tabı gezmek ıcın en az 1 haftanızı ayırmanız lazım tam anlamıyla gezmek ıstıyorsanız 3 haftanızı vermenız gerekıyor oraların manevıyatı cok farklı arkadaslar.

  2. ahmet dedi ki:

    arkadaslar ben askerlıgımı geliboluda yaptım sehitlikler ve o civarı 13 ay gezdim bu siteyi kim hazırladı ıse cok tesekkur edıyorum.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica