Site Rengi

12.08.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çanakkale şehitler anıtı Türk’ün tükenmezliğinin simgesi, birlik ve beraberliğimizin kanıtıdır. Çanakkale savaşlarında şehit düşen yaklaşık 253 bin şehidimizi simgeleyen abidelerin en görkemlisidir. Bu anıt, hepimizin gönlünde geleceğe güven yansıtan, Türk milletinin en zor döneminde bile yedi düveli dize getirebileceğini ve yüz binlerce şehit pahasına vatan topraklarını ebediyen koruyacağını gösteren anıtımızdır. Anıtın projesi 1944 yılında MSB tarafından açılan yarışma ile belirlenmiştir.Bu anıtımız ilk olarak Gelibolu Yarımadasında Alıçıtepe’de yapılması planlanmış ancak arazinin bozuk olması ve denize uzak olmasından dolayı vaz geçilmiştir. Daha sonra Hisarlık burnunda Morto’ya hakim 50 metre rakımlı olan Hisar Burnuna yapılmıştır.

1952’de yapımına karar verilmiştir. 19 Nisan 1954’te temeli atılmıştır. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı (müteahhitlerin yolsuzlukları, yeterli miktarda para bulunamaması gibi) birkaç defa yapımı durmuştur .ve nihayet 15 Mart 1958’de sadece gövde kısmı yapılabilmiştir.
Bu anıtımız Milliyet gazetesinin açmış olduğu kampanya ile yeterli para toplanınca 1960’da tamamlanarak. 20.08.1960 tarihinde açılışı yapılmıştır

canakkale_sehitler_abidesi

Anıtın kapladığı alan: 625 metre kare
Ayak sayısı (sutun sayısı): 4 adet
Ayaklar arasındaki mesafe:10 metre
Bir ayağın ebadı: 7.5×7.5 metre
Anıtın kadisinden itibaren yüksekliği: 41.70 metre

Dört sütun üzerine oturtulan abide milletimizin sağlam temellere dayandığını ve yıkılmaz olduğu anlamını taşımaktadır. Uzaktan bakıldığında da Mehmetçiğin M harfi şeklinde gözükmektedir.Anıtın tavanına mozaikten Türk bayrağı işlenmiştir.

Aynı zamanda abidenin altında birde müze bulunmaktadır. Çanakkale şehitler abidesi milletimizden toplanan 2.386.251 liralık bağış ile inşa edilerek Türk Milletinin şehitlerine armağanı olmuştur. Abidenin dört ayağında sekiz rölyef bulunmaktadır. Denize bakan dört tanesi deniz savaşlarını, karaya bakan dört tanesi de kara savaşlarını anlatmaktadır. Ayrıca anıt içinde ki 25 m.lik bronz bayrak direği Amerika’da yaşayan soydaşımız Nazmi Celal tarafından hediye edilmiştir. Aynı bayrak direğinden Anıtkabir’de de bir adet bulunmaktadır. 2005 yılında restorasyondan geçen anıt 2007 yılında bulunduğu alana yeni şehitlik inşa edilerek son şeklini almıştır.Heykeltıraş Prof. Tankut Öktem’in “Yaralı Asker Anıtı” ve Metin Yurdanur’un “Mustafa Kemal Çanakkale’de Anıtı” ve 3×45 metre ölçülerinde Çanakkale Savaşlarında kahramanlık olaylarını anlatan bir rölyef Anıt ve çevresine  ihtişam vermektedir.

Anıtın bulunduğu bölge 25 Nisan 1915 günü İngilizler tarafından işgal edilmişse de 27 Nisan da yarımadaya ayak basan Fransızlara bırakılmıştır. Bir başka deyişle Anıtın bulunduğu bölge 25 Nisan 2015-  9 Ocak 1916 tarihleri arasında işgal altında idi.

Çanakkale Şehitler Abidesi Fotoğrafları için tıklayınız

Çanakkale Şehitler Abidesi Bölümleri
Çanakkale Şehitler Abidesinin çevresinde Sembolik Türk Şehitliği, Meçhul Asker Şehitliği, Yaralı Asker Anıtı, Rölyef, Mustafa Kemal Çanakkale’de Anıtı ve Türk Bahçesi bulunmaktadır.

Çanakkale Şehitler Abidesi Şehitliği :
Eski Şehitlik :
Çanakkale Şehitler Abidesi Eski Şehitliği

1. Dünya Savaşında 19 Şubat-17 Aralık 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı çevresinde İtilâf Devletleri deniz ve kara kuvvetleriyle Osmanlı ordusu arasında yapılan Çanakkale Muharebelerinde şehit düşen yaklaşık 253.000 şehidimiz için Seddülbahir’de Çanakkale Şehitleri Anıtı’nın yanındaki alana inşa edilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı’ndan alınan 15.000 Çanakkale şehidi künyesi içinden 500’er ve erbaşla 100 subayın künyeleri seçilmiş, mezar taşları yaptırılmıştır. Projesini Yüksek Mimar Nejat Dinçel’in yaptığı şehitlikte, ayrıca yüzlerce şehidin adı mermer bloklara yazılmıştır. İnşaatta, Selçuklu kervansaraylarında görülen, doğaya dayanıklı Kayseri taşı kullanılmıştır.  Şehitliğin yapımına 1991 yılı sonbaharında başlanmış, kış mevsiminde ara verilmiş, inşaat 1992 yılı baharında tamamlanmış ve 25 Mayıs 1992 tarihinde düzenlenen bir törenle halkın ziyaretine açılmıştır.2004 yılında yapılan değişiklik ile temsili şehitliğimiz anıtın önündeki platforma alınarak ay-yıldız şeklinde yeniden düzenlenmiştir. Buradaki temsili şehitlikte adı Mehmet olan ve memleketi yazan 131 temsili şehit kabri bulunur. 2007 yılında 131 MEHMEDİMİZİN isimlerinin olduğu ayyıldız şeklindeki temsili şehitlik iptal edilerek yerine ÇANAKKALE,de şehit düşen 253.000 dedemiz için bu alana komple gül fidanı dikilmiştir. Bu alan günümüzde halen güllerle kaplıdır.
şehitler abidesi (36)

Yeni Şehitlik :
Canakkale_sehitler_abidesi-10

2007 yılında ziyarete açılmıştır. Sembolik Türk Şehitliği’dir. Çanakkale Muharebeleri sırasında şehit düşen ve bugüne kadar isimleri tespit edilebilmiş 59.408 şehidimizin isimlerini içermektedir .Her bir Kabir’in cam birer yazıtı mevcuttur. Cam yazıtın bir yüzünde 18, diğer yüzünde 18 olmak üzere her kabirde 36 Şehidimizin ismi  baba adı, rütbesi, memleketi, doğum ve ölüm tarihleri yazmaktadır. Kabirler adacıklara yani bölümlere ayrılmış ve her il ayrı bir bölgeye yapılmıştır. Hangi ilin hangi bölgede olduğunu Mustafa Kemal Çanakkale’de heykelinin yanındaki haritadan bulabilirsiniz. Şehitlik’te namazgâh ve  şadırvan mevcuttur . Şehitliğinin içerisinde  kubbesiyle dikkat çeken bir figür bulunmaktadır.
Canakkale_sehitler_abidesi7

Meçhul Aşker Şehitliği:
mechul_asker3

10 Mart 2003 tarihinde Türkiye’nin Avusturalya Büyükelçiliğine teslim edilen meçhul bir şehit Türk askerinin başını elçilik yetkilileri Türkiye’ye gönderdiler. Bedeni Anafartalar Arıburnu bölgesinde yatan askerin başı 18 Mart 2003 tarihinde dini ve resmi törenle bugünkü Çanakkale Şehitleri Anıtı kabirler bölümünde yer alan şehit kabrine defnedilmiştir.
Mustafa Kemal Çanakkale’de Heykeli:
şehitler abidesi (41)

Metin Yurdanur tarafından yapılan anıt heykel, Mustafa Kemal‘in Çanakkale savaşı esnasında yükseliş öyküsünü sembolize etmektedir. Heykel 3 lü bir kompozisyon şeklinde yapılmıştır.
Yaralı Asker Anıtı
IMG_8266

Çanakkale Şehitler Abidesi bahçesinde bulunan Tankut Öktem’in yaptığı Yaralı Asker Anıt Heykeli; biri yaralı diğeri onu taşıyan iki askerimizi sembolize etmektedir.

Çanakkale Şehitler Abidesi Şehitliği Fotoğraflarının incelemek için tıklayınız

Güncelleme : 01.10.2015

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. Haydar yıldırım dedi ki:

  Malatya hekimhan hacılar köyünden MIZRAP OĞLU AHMET YILDIRIM ÇANAKKALE ,şehitleri isim listesinde amcamın ismini bulamıyorum

 2. Çanakkale şehidi dedi ki:

  birde abidedeki yapma mezar taşlarının üstündeki isim de olsaydı iyi olurdu

 3. ali dedi ki:

  Ben de Çanakkale’ye gideceğim.Bu yerleri gezeceğim.

 4. fatih berk dedi ki:

  çok güzel bir site çok işime yaradı doğrusu <3 xD

 5. Gülgün Yılmaz dedi ki:

  Bu sene Haziran ayı içerisinde Çanakkale ve şehitliklere tur düzenledik,rehber eşliğinde rehberimiz bize tarihi yaşattı,çok duygulandık ve üzüldük de,neden bu büyük şehitliğin yanında bulunması gereken bizim bayrağımız direkde yoktu ve uzun bir zamandırda bulunmadığı söylendi.Şimdi bayrağımız var mı,yoksa neden bayrağımız asılmıyor,bilgi verilmesini istiyorum.

 6. ibrahim dedi ki:

  hersey cok guzel ama sehitler anitinin tam yeri adres olarak verilmemis yada ben goremedim yurt disinda yasiyom ipsaladan giris yapacam nasil geip oralari gorebilirimm bilen arkadaslar yardimci olursa sevinirim

 7. sıla dedi ki:

  bu siteyi çok sevdim.hep ödevlerime burdan bakçam

 8. Anıl dedi ki:

  Bu sitede ki her şey çok güzel resim ve yazılar çok yardım etti.Yapanın ellerine sağlık :<)

 9. Mahmut Bingöl dedi ki:

  Mahmut Bingöl
  Tem.2006 tarihinde Behram kalesi Assos a
  ailece gittim çok begendim.daha çok yatirim
  gereklidir.

 10. mesut yaprak dedi ki:

  Daha once çanak.belediyesıne sayısız maıl attım hepsındede çalışanlara hakaretler ettım..boyle yapılmış abidenın resmını koyup insanları kandırmayın dıye..eceabata gırerken sagda sehıtlıge gıden yolda binlerce askerımızın mezarının uzerı agac ve otla dolmuş ya bir sürü mezar hemde..günahtır hickimse görmuyor bunları.arenaya bıle cıkmıştı.. ama olurmu kim yapıcak ordakı yetkılılermı? yok onlar yapamaz İngiltere yaptırmıştır abıdenın altındakı müzeyı..buyuk ıhtımalle bu mezarları duzenlemeyıde onlar yapacak..ugrunda canlar verılen bu toprakta yatacak yerlerı toz duman şehitlerımıze yazık..18 mart gelıyo herkes kudurur sımdı haydı şehitliğe dıye..

 11. iremesma dedi ki:

  çanakkale gezisiyle tekrar gitmek istiyorum….

 12. iremesma dedi ki:

  bu sitegerçekten çok güzel insan gitmiş kadar mutlu oluyo

 13. melek dedi ki:

  bencede bu site çok güzel bnde seviyorum bu siteyi başatılar teşekkürler.d

 14. asi dedi ki:

  bu siteye bayılıyorum çokçok teşekkürler

 15. sevil dedi ki:

  çok teşekkürler

 16. ceyda dedi ki:

  bn bu siteyi çok seviyorum

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica