Site Rengi

30.10.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Seyit Onbaşı Anıtı

Seyit Onbaşı Anıtı

Fotoğraf : Gelibolu Yarımadası’ndaki Seyit Onbaşı  Anı

Seyitonbasi
koca_seyit

Fotoğraf Koca Seyit (Kasketli Fotoğraf Havran Kaymakamlığı Web Sitesinden alınmıştır.)

Kilitbahir yakınında Mecidiye Şehitliğinin karşısında bulunan alandaki bu anıt, Seyit Onbaşı’nın anısına yapılmıştır. Seyit Onbaşı Edremit’in Havran-Çamlık (Çamlık Köyü’nün esl adı Manastır’dır.) Köyü’nde 1889 yılında dünyaya gelmiş, 1909 Nisan Ayında askere alındı.1912 yılında Balkan Savaşlarına katıldı. Savaş bittiğinde terhis edilmedi.Topçu eri olarak Çanakkale Cephesinde görev aldı.. Askerliğinin 6.yılında Gelibolu Mecidiye Bataryasında topçu eri iken Queen Elizabeth ve Ocean zırhlılarının açtığı ateş sonucu açılan çukura baş aşağı beline kadar gömülmüştür. Yanındaki sıhhiye eri Onu bacaklarından çekerek kurtarmıştır. O sırada bataryada bir tane top ve birkaç topçu eri hayatta kalmıştır. Gemilerin ateşi devam etmekte iken topun mermiyi kaldıracak olan metaforası (vinci) isabet aldığı için parçalanmıştır. Bunun üzerine Seyit Onbaşı, 276 kg.lık mermiyi arkadaşı Niğdeli Ali’nin yardımı ile sırtlamış ve bu şekilde topun altı basamağını çıkarak mermiyi topa sürmüş ve ateşlemiştir. Bu atışla Ocean’a isabet eden mermi gemiyi hareketsiz bırakmış ve bir süre sonra da Ocean batmıştır. Bundan sonra Türk Müstahkem Mevkileri Komutanı Miralay Cevad Bey (Alb.Cevat Çobanlı) eliyle Ona onbaşı rütbesini takmıştır.

Seyit Onbaşı Kurtuluş Savaşı’na katılmış ve yaralanmıştır. 1918 sonbaharında Köyüne Dönmüştür.1943 yılında Soyadı Kanunu ile ÇUBUK soyadını aldı. 1939 yılında (50 yaşında iken) zatürreeden ölmüştür.

Koca_Seyit'in_mezarı

Fotoğraf :Koca Seyit’in Mezarı (Balıkesir İli Havran İlçesi)

Bugün doğduğu köye, Havran’daki ilkokula ve bir sokağa Onun ismi verilmiştir. Havran’da top mermisini taşırken temsil edilen bir heykeli bulunmaktadır.Mecidiye Bataryasının bulunduğu yerde o günün anısına mermerden bir kaide üzerinde dikdörtgen şeklinde yukarı yükselen Mecidiye Anıtı bulunmaktadır.

rumeli_mecidye

Fotoğraf : Mecidiye Şehitliği

 SEYİT ONBAŞI’NIN KULLANDIĞI TOPUN VE MERMİNİN KİMLİĞİ

Satın Alan : 2.Sultan Abdulhamit
Almanya’ya Sipariş Tarihi : 1886
Sipariş veren Firma : Alman Krupp Firması
Osmanlı’ya teslim tarihi : 1889
Markası : Krupp Marka Çakıllı Top
Namlu Uzunluğu : 11.37 m.
Çapı : 35 cm
Namlu Ağırlığı : 85 Ton
Kundak Boyu : 8.4 m.
Toplam Ağırlığı : 170 Ton
Mermi Uzunluğu : 1.72 m.
Mermi Ağırlığı : 215 okka = 276 kg ( Bazı Kaynaklarda 215 Kg. olarak belirtilmektedir)

Padişah II.Abdülhamit 1886 ‘da Krupp fabrikasına bu toplardan 8 adet Çanakkale için sipariş vermiştir. 1880 yılında teslim alınan toplar Asaf Paşa tarafından Çanakkale’ye getirilip Rumeli mecidiyesi ve Anadolu Hamidiye Tabyalarına yerleştirilmiştir.

Google Aramaları:

 • anıt resmi nasıl çizilir
 • seyit onbaşı resimleri
 • seyit onbaşı anıtı
 • seyit onbaşı heykeli nerede
 • seyit onbaşı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. tunarat dedi ki:

  Aynı tabyanın komutanı anılarında ( Mehmet Hilmi Sanlıtop) anılarında Seyit onayının bu hikayesinin asker arasında efsaneleştiğini, bunun İstanbul’dan davet edilen askeri fotoğrafçılar tarafından ölümsüzleştirilmesi ve askerin moralini artırmak için fotoğraflanması için uğraşılırsada kaldıramaz ve yerine ahşaptan yapılan model mermi sırtına konarak resim çekilir. Bunu ben söylemiyorum.O tabyanın komutanı Yzb.Mehmet Hilmi Sanlıtop ( Cepheden cepheye bir ömür) adlı hatıralarında
  yazıyor.

 2. kenan doğruyol dedi ki:

  6 yıl askerlik yapmış, üstelik tamamı gerçek çetin savaşlarda, ve 6. yılında ingiliz ve fransız donanmasını geri çevirmiş, onbaşı rütbesini mi reva görmüşler. yazıklar olsun, bu adam memleketi ingiliz, fransız işgalinden kurtarmış, başkaları “asıl ben kurtarıcıyım” diyerek başımıza diktatör olmuş, bu adamcağız ise fakirlik içinde odunculuk yaparak yaşamını sürdürmüş.

 3. NACİE dedi ki:

  koca seyıt ölmüş vah vahhhhhhhh

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica